Inovacije u svetu sistema tehničke zaštite su zasnovane na najmodernijim tehničkim i tehnološkim rešenjima, s krajnjim ciljem podizanja bezbednosti na najviši nivo, unapređenja dizajna komponenti i raspoloživih funkcija, uz mogućnost jednostavnog upravljanja sistemom (ili integrisanim sistemima) putem intiuitivnog korisničkog interfejsa. Međutim, poslednjih godina je fokus sve više na zaštiti životne sredine i očuvanju zdravlja naše planete. Održivi razvoj je postao prioritet na globalnom nivou, a nulta neto emisija je veliki izazov za sve nas. Nulta neto emisija podrazumeva da se ne povećava količina gasova staklene bašte u atmosferi. Gasovi staklene bašte, poput ugljen-dioksida, oslobađaju se pri sagorevanju nafte, gasa i uglja, u našim domovima, fabrikama ili pri transportu. Do povećane emisije metana najčešće dolazi u procesu poljoprivredne proizvodnje i u radu deponija.
Potpisivanjem Pariskog sporazuma, kao i sporazuma donesenog na COP26, zemlje potpisnice (uključujući i Srbiju) su usvojile planove za smanjenje emisije gasova staklene bašte i postizanje cilja (nulte neto emisije) do 2050. godine. Ideja je da zajedničkim naporima doprinesemo smanjenju neželjenih efekata koji su posledica globalnog zagrevanja. Zacrtan cilj dotiče i industriju tehničke zaštite, te se očekuje brza i odlučna akcija usmerena ka osmišljavanju i implementaciji zelenih rešenja.
Kako se industrija bezbednosnih sistema uključuje u priču o održivom razvoju?
Inicijativa koju su preduzeli ključni proizvođači u okviru industrije bezbednosnih sistema prati dva vodeća trenda.
Prvi trend odnosi se na nastojanja kompanija da proizvode komponente i uređaje sačinjene od izdržljivih materijala, kako bi im se značajno produžio životni vek. Krajnji cilj je minimiziranje potrebe za popravkom ili zamenom oštećenog proizvoda. Najmodernija rešenja su energetski efikasna.
Drugi trend tiče se samih proizvodnih procesa. Posebna pažnja se poklanja racionalizaciji upotrebe resursa i savesnom korišćenju energije tokom proizvodnih procesa, te izboru potrebnih materijala.
Ostvarivanju ciljeva je značajno doprineo i kontinuiran tehnološki razvoj – konkretno napredak u AI i IoT tehnologijama. Pametna rešenja doprinose lakšem reformisanju proizvodnih procesa – u skladu sa ekološkim ciljevima, a bez značajnih odricanja.
Zelena rešenja: izdržljiviji proizvodi
Prvi korak ka kreiranju izdržljivijih rešenja je fokus na istraživanje, razvoj i inovacije. Cilj je da se smanji emisija štetnih gasova, uz održavanje istog nivoa kvaliteta i istrajnosti proizvoda. Veliki pomaci su već ostvareni po pitanju uštede energije za potrebe skladištenja podataka.
Podjednako važan zadatak je produkcija komponenti sa produženim vekom trajanja, proizvoda i ambalaže sačinjenih od materijala koji se mogu reciklirati i uređaja koji se napajaju preko obnovljivih izvora energije. Svaki od navedenih koraka dodatno doprinosi smanjenju količine otpada i emisije štetnih gasova i to na globalnom nivou. Krajnji potrošači se sve više i sami interesuju za zelena rešenja. Primera radi, potražnja za kamerama na solarni pogon je u konstantnom porastu proteklih godina.
Napori se ulažu i u unapređenje mogućnosti integracije. Integracija različitih sigurnosnih rešenja omogućava jednostavnije upravljanje funkcijama preko jednog interfejsa, ali i uštedu materijala za izradu komponenti i energije potrebne za napajanje. Upotreba 3D tehnologije za izradu digitalnih prototipova postaje sve popularnija, a na ovaj način se eliminiše rasipanje resursa koji su se ranije koristili za izradu prototipova tokom procesa razvoja proizvoda.
Zelena rešenja: implementacija održivih proizvodnih procesa
Kompanije koje se bave proizvodnjom sigurnosnih komponenti i uređaja, usvajaju ekološki prihvatljive prakse i svakodnevno primenjuju čiste tehnologije u procesu proizvodnje. Na ovaj način, kompanije posluju u skladu s lokalnim zakonima i propisima, te prema preporukama stručnjaka iz oblasti zaštite životne sredine. Sve više kompanija u različitim industrijama, uključujući i industriju tehničke zaštite, usvaja kratkoročne i dugoročne planove održivog razvoja: smanjena proizvodnja i emisija ugljen-dioksida tokom proizvodnih procesa, efikasnije korišćenje vode, unapređeno upravljanja otpadom i hemikalijama, pa čak i zelena transformacija kancelarijskog okruženja. Krajnji cilj se postiže kontinuiranim praćenjem proizvodnog procesa i revidiranjem dobavljača, kako bi se ostvario ekološki prihvatljiv i održiv ciklus operacija i proizvodnih procesa.
Kada je u pitanju poslovanje van procesa proizvodnje, zelena praksa podrazumeva “kancelariju bez papira”, konstatan rad na uštedi energije (pametni termostat, pametna svetla…), primena sistema za reciklažu… Generalno, ideja je implementacija rešenja koja će omogućiti očuvanje resursa i zaštitu životne sredine.
Budućnost rešenja za tehničku zaštitu definitivno leži u implementaciji najsavremenijih ekoloških praksi. Tehnološki napredak nam dozvoljava da se fokusiramo na zelene opcije tokom proizvodnih procesa, uz održavanje istog nivoa kvaliteta finalnog proizvoda. Ceo proces možda zahteva ulaganje malo više napora u reorganizaciju proizvodnog procesa i navikavanje na usvojene promene, ali su očekivani rezultati definitivno vredni dodatnog truda. Industrija sigurnosnih sistema delom može preuzeti i zelene prakse koje su se već “odomaćile” u drugim industrijama, uz određena prilagođavanja uslovima i zahtevima specifične proizvodnje.