Video objave na društvenim mrežama – poziv na krađu biometrijskih podataka?

Svakodnevica nam se manje-više preselila onlajn. Privatna i poslovna komunikacija, kupovina, potraga za informacijama, pa čak i časovi i seminari – sve to zahteva pristup internetu. Gotovo svaku obavezu možemo rešiti iz fotelje i bez napuštanja svog doma. Međutim, u ovom digitalnom okruženju, zaštita privatnosti na internetu postaje sve važnija tema. Posebno su kritične društvene mreže na kojima, bez razmišljanja, lične informacije delimo sa stotinama “najbližih prijatelja”. Privatni podaci u pogrešnim rukama predstavljaju ozbiljan rizik, uključujući krađu identiteta, krađu s bankovnog računa, krađu informacija s kreditne kartice, lažno predstavljanje i provale usled javnog objavljivanja adrese. U tom kontekstu, svaka osoba bi trebalo da razmotri mere za očuvanje svoje privatnosti na mreži.

Zaštita privatnosti na internetu

Razvojem tehnologije otvaraju nam se nove mogućnosti, ali se pojavljuju i nove metode za ugrožavanje naše bezbednosti onlajn. Tehnologija prepoznavanja lica donosi brojne benefite i predstavlja novi standard u svetu modernih sigurnosnih sistema, posebno kada je u pitanju kontrola pristupa. Međutim, ako naše lice postaje pristupnica, da li je krađa biometrijskih podataka moguća i preko društvenih mreža?

Da li video zapisi objavljeni na društvenim mrežama predstavljaju rizik za našu sigurnost?

Biometrijsku tehnologiju koristimo za pojednostavljen pristup pametnim uređajima (face recognition, otisak prsta), podizanje novca s računa ili bankomata, prelaz preko automatizovanih graničnih kontrola… Ovaj oblik kontrole pristupa se smatra daleko sigurnijim od tradicionalnih pristupnica (privesci, PIN i QR kodovi, kartice…) jer je teže hakovati i falsifikovati podatke. Međutim, biometrijska rešenja su i dalje u razvoju i sistem nije savršen. Veliki nedostatak biometrijskih sistema je nemogućnost izmene pristupnice. Lozinku ili PIN kod je lako izmeniti ukoliko sumnjamo da su pristupne informacije kompromitovane. Naše lice je deo našeg identiteta i nije aspekt koji možemo menjati u skladu s potrebama sistema kontrole pristupa. Ako se biometrijski podaci hakuju, ne postoji način da ih zamenimo bezbednijim, što je opcija kod tradicionalnih sistema.

Da li objava video zapisa predstavlja rizik po našu bezbednost? Najkraći mogući odgovor je da, ali bi svakako trebalo ući dublje u temu. Naime, kompanija za sajber bezbednost Trend Micro, u svom izveštaju navodi da video zapisi objavljeni na društvenim mrežama mogu otkriti osetljive biometrijske podatke, a posebno su opasni snimci visokog kvaliteta koji su fokusirani na naše oči. Primera radi, samo na društvenoj mreži TikTok se može pronaći skoro 10 miliona postova koji sadrže haštag #eyemakeup. Jasno je da je u pitanju bogata riznica podataka koja zlonamernim hakerima može biti od velike koristi. Iz snimka se mogu izvući uzorci lica, mrežnjače i šarenice – koji se dalje mogu koristiti kao pristupne polise

Možda ne želimo da se prisećamo mutnih i zrnastih video snimaka koje smo na društvenim mrežama objavljivali pre desetak godina, ali su za nas takvi snimci zapravo bili daleko bezbedniji. Danas svaki mobilni telefon poseduje kameru pristojnog kvaliteta, koja omogućava reprodukciju snimaka visoke rezolucije – i tako smo hakeru praktično servirali svoje lične podatke. U svetlu ovih promena, zaštita privatnosti na internetu postaje sve važnija. Imajte na umu da nisu samo kamere naprednije, nego su i današnji algoritmi za hakovanje daleko sofisticiraniji, te je sajber bezbednost dvostruko ugrožena. Istini za volju, problem nisu samo video snimci. Objavom glasovnih poruka u nepregledno internet prostranstvo šaljemo uzorak svog glasa, dok postavljanjem fotografija visoke rezolucije svetu izlažemo lice, mrežnjače, šarenice, ili čak i otiske prstiju ili dlanova.

Ima li razloga za ozbiljnu zabrinutost?

Rizik od krađe biometrijskih podataka zaista postoji, ali nema razloga za dramu i paranoju. Zaštitu svoje bezbednosti bi svakako trebalo shvatiti kao prioritet. Ipak, to ne znači da se morate potpuno lišiti objavljivanja na društvenim mrežama. Dovoljno je da budete obazrivi i da vodite računa o sadržaju koji objavljujete. Trudite se da vam lice nikada ne bude u krupnom kadru i da vam otisci prsta ne budu u prvom planu.

Stepen obazrivost, naravno, zavisi i od posla kojim se bavite. Ako objavljujete tutorijale u kojima je vaše lice konstantno izloženo, možda bi trebalo više da se pozabavite ovim pitanjem i konsultujete se sa stručnjacima (s tim u vezi se, za maksimalnu zaštitu, uvek preporučuje dvofaktorska autentifikacija).

Uvek bi trebalo imati na umu da tehnologija neprestano napreduje – što je mač s dve oštrice. S jedne strane, konstantno su u ponudi noviteti iz sveta sigurnosnih sistema za podizanje naše bezbednosti na novi nivo, a s druge strane napreduje i mračna tehnologija koju hakeri koriste za sofisticirane sajber napade. Savet stručnjaka je da snimljeni materijal ne objavljujete direktno na društvene mreže, nego da sadržaj prethodno pažljivo pregledate i tek onda stisnete Post. Preduzmite određene mere predostrožnosti danas, kako biste zaštitili svoju bezbednost u budućnosti.