Strah od vatre jedan je od najstarijih i najvećih čovekovih strahova. I to s punim pravom. Požar u samo nekoliko minuta može u nepovrat odneti vrednu imovinu, čitave objekte, pa i ljudske živote. Čak i kada vatrogasna služba, uz mnogo napora, uspe da lokalizuje razbuktali požar, posledice gašenja vatre ostaju ozbiljne: sve što nije oštećeno vatrom, sada je oštetila voda. S tim u vezi, prevencija požara uvek mora biti prioritet, bez obzira da li se radi o našem domu ili poslovnom objektu.
Već je bilo reči o važnosti protivpožarnih sistema. U pitanju su sistemi čiji je osnovni zadatak rano otkrivanje požara i to detektovanjem dima i toplote, pomoću javljača požara (protivpožarni detektori). Sistem obavlja zadatak koristeći parametre kao što su: merenje prisutnosti dima, merenje temperature, detekcija treperenja plamena ili izvora toplote. Detekciju promena vrše senzori odnosno detektori, koji informaciju dalje prosleđuju centrali. Centrala je mozak sistema, procesuira zaprimljene informacije i donosi odluku o narednim koracima. U slučaju da je situacija ocenjena kao kritična, aktivira se alarm. Alarm se oglašava zvučno ili pokreće telefonsku dojavu nadležnoj vatrogasnoj stanici ili vlasniku objekta. Važno je napomenuti da postoje posebne zakonske regulative kada je reč o instalaciji i servisiranju protivpožarnih sistema. Naime, nosioci projekta mogu biti samo stručna lica koja poseduju sve potrebne licence. Za projektovanje, organizovanje i sprovođenje preventivnih mera protiv požara, legalno je angažovati samo lice koje poseduje ovlašćenje za obavljanje ovih poslova, izdato od strane Ministarstva unutrašnjih poslova. Teletek protivpožarni asortiman, koji se može pronaći u ponudi naše kompanije, podleže evropskom standardu za protivpožarne sisteme EN 54.
Već je bilo reči i o termalnim kamerama. Termalne, termovizijske ili infracrvene kamere su uređaji koji formiraju sliku na osnovu infracrvenog zračenja. Ove kamere reaguju na infracrveni opseg elektromagnetnog spektra, te reprodukuju sliku zračenja (termogram). Za razliku od konvencionalnih kamera, termalne ne zahtevaju posebno osvetljenje tokom rada noću. Detekcija termalne radijacije noću moguća je bez dodatnog osvetljenja, jer kamera reaguje na radijaciju koju emituje svako telo temperature iznad 0° Kelvina. Dakle, termalne kamere su pravi izbor za detekciju objekata ili sumnjivih aktivnosti u potpunoj tami. Videomont iz asortimana izdvaja termalne kamere sa stativom, kao i ručne termalne kamere. Nova Faraday ColorWD HD CVI kamera iz naše ponude, omogućava generisanje slike u boji, bez obzira na uslove rada – danju i noću i u svim vremenskim uslovima.
U proteklih par meseci, dok je ceo svet suočen s pandemijom, termalna kamera pronalazi još jednu važnu ulogu – detekcija povišene temperature sa veće udaljenosti. Na ovaj način se, na velikim površinama gde boravi veći broj ljudi, lako mogu izdvojiti pojedinci koji imaju ovaj simptom zaraze. Pojedinačno merenje temperature u ovakvim uslovima je praktično nezamislivo, jer iziskuje ogromne ljudske i materijalne resurse, a za posledicu ima i kašnjenja.
Zadatak koji je poveren protivpožarnim sistemima je veoma važan. Međutim, u svom poslu, oni nailaze na novog saveznika – termalne kamere. Termalne kamere svoju ulogu nalaze u video nadzoru domova i poslovnih objekata, u praćenju temperaturnih promena u raznim fazama industrijske proizvodnje, u borbi protiv širenja pandemije, a sada i u prevenciji požara.
Svaki objekat emituje toplotu u određenoj meri. Termalne kamere imaju sposobnost da očitaju emitovanu toplotu, ali i da reaguju ukoliko temperatura objekta počne da raste i stvore se povoljni uslovi za nastanak požara. Primera radi, termalna kamera može detektovati električni uređaj koji se abnormalno zagrejao, ili neugašen opušak cigarete koji može izazvati požar. Termalne kamere koriste senzore za detekciju toplote. Visina temperature se dalje očitava putem posebne slike (termogram). Tela koja imaju višu temperaturu su jarkih boja (obično crvena i žuta), dok su hladniji objekti na termogramu predstavljeni zagasitim bojama (obično zelena ili plava). Očitavanjem termograma, operater lako može uočiti nagle poraste temperature i reagovati na vreme.
Za termalne kamere prevencija požara postaje važan zadatak – reakcija na požar pre nego što do požara dođe. Napredne termalne kamere mogu uočiti temperaturne anomalije u veoma kratkom roku, što omogućava pravovremenu reakciju. Postoji i opcija podešavanja temperaturnog limita – kada je limit prekoračen, pokreće se alarm. Ukoliko je požar već izbio, moderne termalne kamere nude mogućnost detekcije požara u samom startu – dok se vatra i dalje nije proširila. Sem toga, kamera daje i vizuelnu potvrdu lokacije na kojoj je požar nastao, što omogućava efikasnu reakciju.
Ipak, trebalo bi imati na umu da termalna kamera nije zamena za adekvatan protivpožarni sistem! Osim što zakon nalaže ugradnju adekvatnih protivpožarnih sistema, termalna kamera je jak saveznik u borbi protiv požara, ali defintivino i dalje ne može taj zadatak da obavlja samostalno. Termalne kamere su tokom poslednjih nekoliko godina dokazale da mogu pružiti mnogo više od klasičnog video nadzora. Tehnologija neprestano napreduje, susrećemo se s inovacijama iz godine u godinu, pa s uzbuđenjem čekamo koji će novi zadatak na sebe u budućnosti preuzeti termalna kamera.