Opšte je poznato da će na kvalitet napravljenog video snimka u velikoj meri uticati i uslovi tokom snimanja. Kvalitet upotrebljene opreme je svakako važan faktor, ali uslovi diktiraju tok snimanja. Kvalitetna oprema može, u razumnim granicama, omogućiti da se pristojan snimak proizvede čak i kada uslovi nisu idealni. Međutim, ako smo u potrazi za vrhunskim rezultatima, moraćemo sačekati vrhunske uslove. I u današnje vreme se dešava da se snimanje velikih i skupih projekata na otvorenom odlaže, zbog neodgovarajućih vremenskih uslova. Sve dok ne budemo u mogućnosti da kontrolišemo vremensku prognozu, promenljivi vremenski uslovi će uticati i na tok snimanja.
Snimajući mobilnim telefonom, sigurno ste se i sami nebrojano puta uverili koliko samo pozicija sunca u odnosu na kameru može uticati na kranji rezultat i kvalitet video zapisa. Kada je osvetljenje idealno, nema jakog vetra, kiše ili prašine, slika kao da dobija dodatnu dimenziju. Slična je situacija i sa kamerama čiji je zadatak video nadzor određenog prostora – samo poprilično kompleksnija.
Uloga sistema video nadzora jeste da zabeleži i memoriše sve promene koje nastanu u štićenom području i to u vidu video materijala, koji je kasnije moguće reprodukovati, pregledati više puta ili koristiti kao dokaz na sudu. Zaštita od provale i identifikacija provalnika svakako su važni zadaci, koji su povereni upravo sistemu video nadzora. Ono što dodatno otežava ove zadatke jeste “radna atmosfera”, odnosno uslovi rada u kojima kamera mora napraviti upotrebljiv snimak. Provalnici neće izabrati vedar i prijatan dan za obavljanje svojih kriminalnih aktivnosti. Naprotiv, nastojaće da iskoriste sve raspoložive faktore – tamu kasnih večernjih sati pokušaće da pretvore u svog saveznika i zaštitnika. Kada je u pitanju video nadzor, nema odgađanja snimanja dok se uslovi ne poprave ili druge šanse da se napravi savršen snimak. Kamera za video nadzor mora da radi besprekorno u svako doba dana i noći i bez obzira na vremenske uslove.
Prateći zahteve i potražnju, tržište video nadzora moralo je da ponudi adekvatan odgovor. Mada su ranije prvenstveno korišćene za potrebe vojne industrije, IR (infrared) kamere svoju ulogu nalaze i u svetu video nadzora. Infracrvena ili infrared svetlost obuhvata elektromagnetno zračenje čija je talasna dužina veća od talasne dužine vidljive crvene svetlosti, a manja od talasne dužine radiotalasa. Dakle, reč je o spektru talasa koji nije vidljiv golim okom, a koji emituju sva tela određene temperature.
Zahvaljujući ugrađenim IR diodama, IR kamere dobijaju mogućnost snimanja i u potpunom mraku, bez dodatnog izvora svetlosti. Ono za šta je krajnji korisnik ipak ostao uskraćen upotrebom klasične IR kamere za potrebe video nadzora, jeste kvalitet snimka. Naime, video snimak zabeležen tokom rada u noćnom režimu, biće reprodukovan u crno-belom formatu. Jasno je kako ovakav materijal, iako vredan, može doneti poteškoće u preciznoj identifikaciji počinioca. Crte lica neće biti sasvim jasne, gube se sve informacije koje se odnose na boju kose, tena, odeće, obuće, prevoznog sredstva… Sve su to važni podaci koji mogu uticati na brzinu identifikacije i hvatanja počinioca. Starije generacije mogu se prisetiti praćenja utakmica preko crno-belog televizora. Komentator uporno ponavlja da na teren izlaze igrači u crvenim i žutim dresovima, a mi vidimo samo dve nijanse sive. Uz snimak video nadzora nećemo čuti detaljne instrukcije komentatora, pa je različite nijanse sive teško preimenovati u određene boje.
Na svu sreću, napredak tehnike i tehnologije nas ni ovog puta nije izneverio, pa su danas dostupne kamere za video nadzor koje reprodukuju sliku u boji i danju i noću. Lansirana je najnovija Faraday ColorWL HD CVI kamera, koja omogućava stvaranje kolor slike u svim uslovima rada. U pitanju je bullet kamera sa metalnim kućištem – koje garantuje zaštitu osetljivih komponenti od svih vremenskih nepogoda. Ugrađen je 2.1 megapikselni “High Performance 1080P CMOS čip, kao i fiksni objektiv 3.6 mm, 3D DNR, a rezolucija je 2Mpix. Kamera je pogodna za unutrašnju i spoljašnju montažu, nudi On screen Menu, a radna temperatura iznosi od -40 do 60℃.
Kameru Faraday ColorWL HD CVI karakteriše i “Suplement light” – dve warmlight LED diode, koje omogućavaju kreiranje slike u boji i danju i noću. “Suplement Light” bez problema osvetljava prostor do 40m udaljenosti od kamere. Zahvaljujući inteligentnom automatskom osvetljenju 3500K Warm Light, svetlo je promenljivog intenziteta, a jačina zavisi od trenutnih uslova. Moguće su tri opcije: Minimum, Middle i Max Light. Ovakva tehnologija dozvoljava znatne uštede resursa, te sprečava opterećenje sistema.
Napredna oprema koju svakodnevno koristimo ispred svog imena često dobija epitet “inteligentna”. Zahvaljujući ostvarenom tehnološkom napretku, tehnika koju upotrebljavamo je sposobna da se samostalno prilagođava različitim uslovima i tako ostvari i prikaže savršene rezultate, te perfektno obavi svoj zadatak, bez obzira na okolnosti. Od trenda ne odstupa ni tržište video nadzora, a ponuda poslednjih godina obiluje novitetima i ispunjava čak i najstrožije zahteve.
Za više informacija o kameri koja funkcioniše besprekorno bez obzira na uslove rada, slobodno nam se obratite.