Jedan od prvobitnih čovekovih strahova svakako je strah od vatre. Danas, nekoliko stotina hiljada godina nakon što je naš daleki predak otkrio vatru, strah od plamena ne jenjava. Strah od požara je potpuno opravdan – vatrena stihija u samo nekoliko minuta može progutati kompletne objekte i teško stečenu imovinu. Najveći gubici su svakako ljudske žrtve – svake godine na desetine hiljada ljudi gubi svoje živote usled požara. Neslavna statistika je dobar povod da se zapitamo da li smo zaista zaštićeni od požara u svom domu ili poslovnom prostoru i da li možemo preduzeti određene preventivne mere u cilju dodatne zaštite.
Pravilna instalacija i pozicioniranje detektora dima
Prvi korak u zaštiti ljudi, imovine i objekta od požara je instalacija detektora dima. Međutim, imajte na umu da će samo pravilno i profesionalno instaliran uređaj efikasno obavljati svoj zadatak – obaveštavati o potencijalnom požaru i na taj način nam omogućiti da blagovremeno reagujemo i sprečimo dalje širenje vatre.
Detektori dima se moraju strateški pozicionirati, te se mora povesti računa da kompletan objekat bude “pokriven” i zaštićen. Pozicioniranje detektora u određenoj meri mora biti personalizovano – zavisi od rasporeda prostorija i spratnosti objekta. Međutim, određene smernice se mogu uopšteno primeniti.
Detektore bi trebalo pozicionirati na visinu od cca 2.5 m. Vodite računa da ih ne ugradite ni previše visoko. Izbegavajte ugradnju detektora iznad izvora toplote (šporet, aspirator, klima). Ako štićeni objekat ima više spratova, detektore bi trebalo instalirati na svakom spratu. Ukoliko se vašim domom slobodno kreću kućni ljubimci, obratite pažnju da detektori budu postavljeni tako da ih ljubimac ne može dohvatiti. Pas ili mačka u igri mogu oštetiti senzor, a vi nećete biti ni svesni potencijalnog kvara. Ako imate podrum, detektor obavezno ugradite kod stepenica koje vode na sprat jer ćete na taj način sprečiti širenje požara iz podruma direktno u vaš dom. Lokacije koje bi trebalo izbegavati prilikom instalacije detektora su neposredna blizina prozora i vrata jer snažan protok vazduha može uticati na sposobnost detektora da otkrije manju koncentraciju dima u prostoriji.
Savetujemo da pažljivo pročitate uputstvo za upotrebu i da se uvek opredelite za stručnu instalaciju komponenti, posebno ako su besplatna ugradnja i puštanje sistema u rad uključeni u ponudu. Uvidom u uputstvo, lako ćete rešiti sve nedoumice i dobiti odgovore na bitna pitanja. Primera radi, podešavanje jačine zvuka sirene je bitna stavka. Važno je da zvuk upozorenja bude jasan i glasan. Uputstvo će vam pomoći da izvršite potrebna podešavanja. Ako imate dodatna pitanja, predlažemo da kontaktirate kompaniju koja je izvršila instalaciju (još jedna prednost stručne ugradnje). Redovni remont se podrazumeva, a usluga monitoringa se uvek preporučuje. Na taj način dobijate dodatnu zaštitu 24/7, a sve vreme vam je na raspolaganju i stručni tim.
Pravilno i redovno održavanje detektora dima
Važno je da izaberete kvalitetnu i proverenu protivpožarnu opremu, ali je podjednako važno da sve komponente pravilno i redovno održavate. Baterije u detektorima dima bi trebalo menjati jedanput godišnje, a svako oglašavanje detektora bi trebalo detaljno ispitati jer može ukazivati na nepravilan rad sistema. Ako vas zanima kako da resetujete detektor dima, odgovor možete pronaći u našem blog tekstu, ali savetujemo da svaku nepravilnost u radu protivpožarnog sistema prijavite stručnom licu. Redovan remont bi trebalo da postane vaša dobra navika. Tako možete biti sigurni da sve komponente rade besprekorno i da ste vi i vaša porodica zaista maksimalno zaštićeni.
Edukacija svih članova domaćinstva o prevenciji požara
Samo jedna varnica može biti uzrok velike tragedije. Vatra i dim nemaju milosti i gutaju sve pred sobom. Baš iz tog razloga, svi članovi domaćinstva moraju biti upoznati sa preventivnim merama i koracima koje bi trebalo preduzeti u slučaju da se detektori dima oglase. Važno je obučiti i najmlađe članove domaćinstva jer postoji mogućnost da do požara dođe u trenucima kada su kod kuće sami, bez supervizije odraslih. Jedan porodični sastanak bi svakako trebalo posvetiti prevenciji požara, te na svakih par meseci podsećati na korake u slučaju kriznih situacija. U svom domu, na odgovarajućem mestu, možete istaći i plan evakuacije u slučaju požara, kao i pravila ponašanja radi sprečavanja nastanka požara.
Detaljna i česta provera električnih instalacija
Varnica usled kratkog spoja i nepravilnih instalacija, globalno je najčešći uzrok požara u domovima. Zato periodično proveravajte stanje električnih instalacija, posebno ukoliko živite u starijoj kući ili zgradi. Takođe proverite i stanje osigurača. Povedite računa da produžni kablovi ne budu preopterećni, a nijedan kabl u vašem domu ne bi smeo da bude savijen, nagnječen ili oštećen. Ako primetite oštećenu izolaciju na kablu, uređaj ni slučano nemojte uključivati u struju!
Ukoliko planirate da instalirate sigurnosni sistem u svoj dom ili poslovni prostor, predlažemo da pogledate našu ponudu. Znamo koliko je važno da vaši najbliži budu bezbedni u svakom trenutku, pa nudimo isključivo komponente proverenog kvaliteta i renomiranih proizvođača. Za sva dodatna pitanja nam se obratite preko kontakt forme i odgovor vam stiže u najkraćem roku.