Razvojem tehnologije otvorile su se mogućnosti primene noviteta i u svetu sistema tehničke zaštite. Naša očekivanja po pitanju zaštite koju nam nude sigurnosni sistemi su visoka, budući da fokus više nije na sanaciji, nego na prevenciji. Cilj više nije trenutna reakcija na opasnot, nego prevencija nastanka kriznih situacija. S tim u vezi, modernizacija sistema više ne podrazumeva samo implementaciju savremenih opcija i unapređenje performansi, nego promenu načina na koji se prikupljaju i analiziraju dosutpni podaci. Prediktivna analitika omogućava prepoznavanje obrazaca među prikupljenim podacima, čime se olakšava donošenje zaključaka i proaktivnih odluka. Baš iz tog razloga, prediktivna analitika polako postaje standard kada je reč o javnoj sigurnosti i predstavlja trend u državama širom sveta.
Primena i prednosti prediktivne analitike
Iako prediktivna analitika kod nas i dalje nije zaživela, u svetu se aktivno koristi. Veći gradovi širom SAD-a, Velike Britanije, zemalja bliskog istoka i posebno Tokijo (koji nezvanično nosi titulu najsigurnijeg grada na svetu) već ubiru plodove investiranja u savremenu prediktivnu analitiku. U kombinaciji s tradicionalnim sigurnosnim komponentama, poput video nadzora i kontrole pristupa, krajnji rezultat se ogleda u unapređenju kvaliteta života, besprekornom funkcionisanju javnih službi i podizanju bezbednosti stanovnika i posetilaca na novi nivo.
Prednosti primene prediktivne analitike za potrebe javne sigurnosti se, generalno, mogu posmatrati s tri aspekta:
- Optimizacija upotrebe resursa. Veoma važna stavka, posebno ako su u pitanju opština ili region koji raspolažu malim brojem interventnog osoblja. Prediktivna analitika će dati odgovor na pitanje gde i kada se može očekivati pojačan rizik od kriznih situacija. Na taj način se osoblje blagovremeno može rasporediti na kritične lokacije, čime se obezbeđuje izvanredno vreme reakcije.
- Brza detekcija kriminalnih aktivnosti i osumnjičenih lica. Rad savremenih sigurnosnih sistema (video nadzor, real time prepoznavanje lica, ANPR…) se danas zasniva na prediktivnoj analitici. Nadležni organi brzo i lako dolaze do važnih informacija i sabotiraju zločine u nastanku.
- Lociranje žarišta kriminalnih aktivnosti. Prediktivna analitika ima važnu ulogu u identifikaciji lokacija koje su žarišta kriminalnih aktivnosti, a nisu od ranije poznate policiji. Analiza podrazumeva utvrđivanje obrazaca upotrebom sofisticiranih algoritama.
Ograničenja prediktivne analitike i rizik od sajber napada
Prediktivna analitika je defintivno odlična alatka za podizanje bezbednosti na novi nivo, te implementacija predstavlja ključan korak napred ka suzbijanju kriminala. Ipak, prediktivnu analitiku ne bi trebalo nerealno predstavljati široj javnosti. Nije reč o “magičnoj kugli” pomoću koje nadležni organi mogu zaviriti u budućnost i detektovati zločine i pre nego što se dogode. Takav zaplet i dalje prepuštamo naučnofantastičnim filmovima.
Prediktivna analitika je inteligentno rešenje koje nudi mogućnost detaljnog analiziranja velike količine podataka, radi uočavanja obrazaca koji se ponavaljaju, a sve u cilju optimizacije raspodele resursa, unapređenja organizacije i preduzimanja preventivnih mera. Nadležni organi dobijaju uvid u aktivnosti u urbanim okruženjima, te se vreme reakcije na krizne situacije značajno smanjuje.
Analitički podaci mogu biti privlačna meta hakerima, jer “rade” dvosmerno: nadležnim organima prikazuju obrasce ponašanja i kriminalnih aktivnosti u određenim delovima grada, ali i trećim stranama mogu dati važne informacije o načinu funkcionisanja celog grada. Jasno je da je reč o ozbiljnom problemu. Ipak, stručnjaci ističu da je većina hakerskih proboja zapravo rezultat ljudske greške i nepažnje. Naime, govorimo o naprednoj bežičnoj tehnologiji, koja zahteva vrhunsku enkripciju i redovnu izmenu lozinki prema usvojenim protokolima. Primena zastarele tehnologije sigurnosnih sistema u kombinaciji s vrhunskom prediktivnom analitikom takođe neće dati željene rezultate, jer je sistem jak onoliko koliko je jaka najslabija karika. Informatički timovi moraju uvek biti dostupni, u cilju momentalne rekacije na hitne situacije.
Fokus na sprečavanje eskalacije problema
U savremenim sigurnosnim sistemima, prediktivna analitika se zapravo najviše koristi u cilju sprečavanja esklalacije problema. Analizom ranije prikupljenih podataka se danas može projektovati rešenje, koje će sutra moći da se primeni ukoliko se prepozna potencijal za ponavaljanje slične krizne situacije.
Potpuna prevencija rizičnih situacija i zločina možda i dalje nije moguća, ali smo svakako značajno napredovali od puke reakcije na alarmne situacije koje su u toku i detekcije očiglednih narušavanja sigurnosti. Dalje bi trebalo raditi na prikupljanju što veće količine podataka iz različitih izvora (kamera za video nadzor, razni detektori i snezori) i kreiranja značajnih baza podataka, kako bi algoritam dobio što više materijala za “učenje” i poređenje. Prikupljanju podataka bi morala prethoditi integracija različitih sigurnosnih rešenja, što može biti krupan i finansijski zahtevan zadatak za gradske uprave. Međutim, investicija je svakako isplativa na duge staze, budući da gradovi u kojima se primenjuje prediktivna analitika beleže konstantan pad stope kriminala.
Prediktivna analitika se, pored kontrole kriminalnih aktivnosti, može koristiti i u cilju rasterećenja saobraćaja u većim gradovima, organizacije parkinga i kontrole pristupa na javnim površinama.