Kompletna privatna i poslovna komunikacija već se preselila onlajn. Brojne aplikacije nude nam mogućnost neometane komunikacije, a jedini preduslov je stabilna konekcija. S druge strane, osnovni preduslov za stabilnost mreže, jeste kvalitetna mrežna oprema. Pri tome je svaka komponenta mrežnog sistema podjednako važna. Dovoljno je da samo jedan segment zakaže i kompletna mreža neće optimalno funkcionisati. Zato je ulaganje u pouzdanu mrežnu opremu imperativ, ako nam je cilj pouzdana razmena podataka.
Kada se spomene termin “umrežavanje”, mnogi odmah pomisle na eksterno i interno povezivanje rezervisano samo za velike kompanije. Međutim, kućne mreže se, prema performansama, danas slobodno mogu porediti sa kancelarijskim ili manjim kompanijskim mrežama. Cilj kućnog povezivanja više nije umrežavanje više računara, nego upravljanje pametnim uređajima. Smart kuće postale su naša realnost i sve se više oslanjamo na pametne uređaje prilikom obavljanja svakodnevnih zadataka. Za optimalno funkcionisanje ovih uređaja neophodna je internet konekcija ili razmena informacija s drugim pametnim uređajima. Tableti, računari, IP video nadzor, bežični alarmni sistemi, pa i moderna kućna tehnika poput veš mašina, frižidera, sudomašina – za nesmetan rad traže stabilnu mrežu. Smart uređaji nam zaista mogu olakšati život, ali samo ako im omogućimo osnovne uslove za rad.
Mrežna oprema
Mreža se sastoji od nekoliko elemenata:
- uređaji koji koriste mrežu (smart uređaji, štampači, računari…)
- aktivni mrežni uređaji (svičevi, ruteri)
- pasivni mrežni uređaji (kablovi, rek ormani, moduli, adapteri…)
Svičevi su jednostavna aktivna mrežna komponenta, namenjena povezivanju različitih uređaja u samoj mreži, radi protoka informacija između povezanih uređaja. Mogu biti upravljivi i neupravljivi. Svič se napaja kroz mrežu (PoE). To bi značilo da mrežni kabl može da provodi i struju, što je vrlo korisno prilikom instalacije raznih sistema (npr. IP video nadzor), budući da ne moramo da brinemo o udaljenosti najbliže utičnice.
Ruteri su takođe aktivna mrežna komponenta i služe za povezivanje mreža. Ruteri se koriste kada želimo da podelimo internet konekciju između više uređaja, a mogu biti bežični (danas češće u upotrebi) i žični.
Mrežni kablovi spadaju u pasivne mrežne uređaje i dele se na patch kablove standardnih dužina i instalacione kablove.
Moderna tehnologija i stabilna mreža
Potrebe i zahtevi za stabilnom mrežom iz godine u godinu postaju sve veći. Kao što smo već spomenuli, privatna i poslovna komunikacija su se potpuno preselile onlajn, što znači da se korisnicima moraju obezbediti osnovni uslovi za razmenu podataka. Implementacija modernih tehnologija i primena inovativnih rešenja će učiniti upravo to – obezbediti siguran prostor za stabilan i pouzdan protok informacija.
Cloud je web-based alat, kojem korisnici (zaposlenici, partneri, klijenti) pristupaju preko pretraživača. Upotreba cloud-a za komunikaciju i razmenu podataka, omogućava svim korisnicima da blagovremeno dobiju pristup važnim informacijama. Ostaje pitanje koliko su sigurni podaci koji su podeljeni na ovaj način i koliko je pouzdana mreža koja se za to koristi. Odogovor je jasan – ulaganje u kvalitetnu i pouzdanu mrežnu opremu garantuje sigurnost mreže i zaštitu informacija.
Održavanje stabilnosti mreže može biti izazov, jer do prekida u konekciji najčešće dolazi neočekivano, pa je gorući problem neophodno rešiti u najkraćem mogućem roku. Baš zbog toga se IT industrija sve više fokusira na prevenciju nastanka prekida, nego na sanaciju nastalih problema. Prevencija podrazumeva implementaciju backup opcija, odnosno terestrijalnih i bežičnih mreža. Ukoliko do prekida u konekciji ipak dođe, backup opcija je tu da omogući nesmetanu komunikaciju i onlajn razmenu podataka dok god se problem ne reši.
Video komunikacija i Voice over IP (VoIP) postali su standard komunikacije za vreme karantina, ali se ta praksa zadržala i do danas. Brojne kompanije su baš u periodu karantina uočile prednosti koje im nudi ovakav način komunikacije. Sem mogućnosti socijalnog distanciranja koje se i dalje propagira, komunikacija na ovaj način omogućava lakše stupanje u kontakt s terenskim radnicima ili s drugim poslovnicama. Kvalitetna mrežna oprema i, samim tim, stabilna mreža, preduslov su koji garantuje da će se komunikacija i razmena podataka odvijati bez prekida, te da se neće gubiti dragoceno vreme usled tehničkih problema.
Dobra komunikacija je ključ uspeha. Bez obzira da li se radi o kućnim ili profesionalnim mrežama, cilj je uvek isti – neometan protok informacija. Bilo da je reč o upravljanju smart uređajima u domaćinstvu ili video pozivu s klijentom, pouzdana mrežna oprema garantuje da će se ceo proces odvijati bez prekida.
U našoj ponudi možete pronaći najkvalitetniju aktivnu i pasivnu mrežnu opremu svetski poznatih proizvođača: HikVision, Dahua, Schrack, Intellinet… Naš asortiman čini isključivo mrežna oprema koja zadovoljava sve svetske standarde. Ukoliko niste sigurni kakva mrežna oprema bi bila pravi izbor za vaše potrebe ili imate dodatna pitanja, slobodno nas kontaktirajte. Naš tim će rešenje pronaći u najkraćem mogućem roku.