U svetu sigurnosnih sistema se konstantno radi na unapređenju postojećih rešenja. Ažuriranje komponenti u skladu s tehnološkim mogućnostima i napretkom, imperativ je svakog proizvođača. Iako deluje da je akcenat upravo na unapređenju postojećih rešenja, ne smemo zanemariti ni novitete koji značajno doprinose podizanju bezbednosti prostora na novi nivo. Pojedini noviteti čak ostaju u senci klasičnih rešenja obogaćenih savremenim i naprednim funkcijama. Proizvod o kojem danas govorimo, veštačka magla, definitivno neće ostati u senci. Njegov zadatak je da spusti maglu na uljeze, dezorijentiše ih i odvrati od pokušaja neovlaštenog pristupa štićenom prostoru.
Kako funkcioniše veštačka magla u službi tehničke zaštite prostora?
Cilj instalacije fog sigurnosnih rešenja je prevashodno prevencija, odnosno odvraćanje uljeza od štićenog prostora. U slučaju provale, sistem momentalno reaguje i aktivira se maglena zavesa. Uljezi postaju dezorijentisani u prostoru koji ne poznaju dovoljno dobro, te sav svoj napor ulažu u traženje izlaza i pokušaj udaljavanje s lokacije. Ukoliko se provalnici dovoljno dugo zadrže na štićenom prostoru, na toj lokaciji će dočekati organe reda, koji će dalje postupiti prema zakonu.
Najsavremenija rešenja maglene zaštite nude napredne funkcije, poput “mikronizacije” čestica. Najjednostavnije rečeno, čestice koje ulaze u sastav maglene zavese su veličine između 1 i 3 mikrona. Veličina čestica omogućava generisanje magle u debljim slojevima i to u rekordnom roku. Dodatna prednost je što magla sačinjena od tako sitnih čestica praktično ne ostavlja talog na površinama, što znači da se sistem može bezbedno koristiti čak i u prostorijama u kojima se nalaze hrana, osetljive mašine ili vredna dokumentacija. Savremena maglena zaštita podrazumeva ispuštanje atoksične materije (na bazi glikola) koja je potpuno bezbedna za ljude i životinje. Štaviše, ovi sistemi bez problema dobijaju bezbednosne sertifikate, poput EN5131-8 evropskog standarda za protivprovalne alarmne sisteme.
Mogućnosti integracije s drugim sistemima tehničke zaštite
Za postizanje najboljih rezultata, na raspolaganju su mogućnosti integracije. Moderni fog sistemi nude opciju integracije s tradicionalnim sigurnosnim rešenjima. Primera radi, uređaji maglene zaštite mogu se povezati s bilo kojim alarmnim sistemom na tržištu ili PIR senzorima pokreta, koji se koriste u protivprovalnoj zaštiti. Reakcija detektora inicira automatsko aktiviranje ispumpavanja magle. Druga opcija je da krajnji korisnik manuelno pokrene pumpanje magle u štićenom prostoru i to s bilo koje lokacije, putem aplikacije na mobilnom telefonu, a kada alarmni sistem prijavi sumnjivu aktivnost. Povezivanje s kamerama za video nadzor omogućava praćenje aktivnosti u realnom vremenu i to s bilo koje lokacije, a jedini preduslov je stabilna internet konekcija. Pre nego što se aktivira ispumpavanje magle, korisnik može dobiti jasan uvid u trenutnu situaciju.
Upravljanje svim sigurnosnim sistemima preko jednog zajedničkog korisničkog interfejsa unapređuje korisničko iskustvo i ceo proces čini veoma jednostavnim. Pored toga, integracija sistema podrazumeva svojevrsnu simbiozu. To znači da su korisniku na raspolaganju napredne funkcije i opcije koje svaki sistem pojedinačno sigurno ne bi mogao da mu obezbedi.
Maglena zaštita polako postaje standard
Kada je reč o prevenciji provala i vandalizma, može se reći da je maglena zaštita na dobrom putu da postane standard. Možemo čak govoriti i o svojevrsnoj evoluciji tehničke zaštite, budući da je fog sistem usmeren na zaštitu prostora, ali direktno i konkretno deluje i na uljeza. U pitanju je tehnologija koja momentalno zaustavlja provalnike. Ona sprečava nastanak veće materijalne štete, kao i telesnih povreda ili fatalnih ishoda. Uljez na raspolaganju ima svega nekoliko sekundi pre potpune dezorijentacije.
Maglena zaštita (veštačka magla) je efikasno rešenje za “prazan hod” između oglašavanja alarma i pristizanja nadležnih organa. Cilj nije samo odvraćanje provalnika, već i bezbedno zadržavanje uljeza na štićenom prostoru. To omogućava nadležnim organima da obave legitimaciju i dalje pristupe proceduri prema zakonskim propisima.
Iako se maglena zaštita nekada koristila samo za zaštitu prostora pod velikim rizikom i od velikog značaja, poput banaka, danas se može primeniti na bilo kojoj lokaciji, uključujući tu i vaš dom. Brz razvoj tehnologije omogućio je pojavu inovacija u svetu sigurnosnih sistema. Krajnji cilj je povećanje fleksibilnosti i mogućnosti integracije inovacija u svakodnevnom životu. Moderni sistem omogućava uštedu električne energije u odnosu na prethodne modele. Patentirani senzor detektuje i obaveštava o bilo kakvim promenama na mlaznici, čime se izbegavaju potencijalni problemi. Većina sistema poseduje i rezervnu bateriju, te maglena zaštita funkcioniše bez problema i u slučaju nestanka struje. Budući da je proizvod potpuno bezbedan po zdravlje ljudi, životinja i biljaka, može se koristiti u različitim okruženjima. Takođe, ne utiče na rad električnih uređaja, što dodatno povećava njegovu primenljivost. To uključuje stambene prostore, maloprodajne objekte, supermarkete, zlatarne, menjačnice, benzinske pumpe i skladišta.