S razvojem tehnologije, rastu i naša očekivanja. Performanse koje smo nekada smatrali luksuznim, danas praktično podrazumevamo. Razmislite da li biste danas uzeli u razmatranje mobilni telefon koji ne nudi mogućnost internet konekcije ili ne poseduje pristojnu kameru. Sličan je slučaj i sa sigurnosnim sistemima. Mogućnost reprodukcije snimka optimalnog kvaliteta u uslovima lošeg osvetljenja više nije luksuz, nego preka potreba svakog ko brine o bezbednosti svog doma ili poslovnog prostora. Moramo imati na umu da se većina neželjenih aktivnosti u i oko objekta dešava upravo noću. Video materijal koji zebeleže odgovarajuće low-light kamere u noćnom režimu rada, predstavlja neoboriv dokaz tokom sudskog postupka. Ostaje samo pitanje kako izabrati low-light kameru koja će odgovarati vašim potrebama.
Izbor kamere uskladiti s potrebama
Savremeni sistemi video nadzora su veoma fleksibilni, što znači da se lako mogu prilagoditi individualnim potrebama krajnjeg korisnika. Ipak, za maksimalne rezultate, performanse nadzorne kamere bi trebalo uskladiti s uslovima rada.
Prvi korak je izbor odgovarajuće kamere za slabo osvetljenje, a na raspolaganju su nam tri tipa kamera: IR kamere, koje noću prelaze u crno-beli režim rada, low-light kamere koje snimaju u boji 24/7 i redovne sigurnosne kamere koje su “naoružane” dodatnim osvetljenjem. Prednosti koje nude različiti tipovi kamera mogu se optimalno iskoristiti u različitim situacijama.
Budući da je IR svetlo neprimetno noću, ova opcija se može koristiti u situacijama kada kamere ne bi trebalo da budu uočljive – primera radi, u poslovnim zgradama. Kamere koje snimaju u boji 24/7 su pravi izbor za veliki broj scenarija, kada upotreba dodatnog belog osvetljenja dolazi u obzir. Ukoliko ima dovoljno lokalnog osvetljenja, low-light kamere mogu funkcionisati i bez dodatnog belog svetla. Regularne kamere s dodatnim svetlom su se pokazale kao odlična opcija za nadzor drumskog saobraćaja.
Izbor dodatnog osvetljenja
Prilikom izbora low-light kamere, u obzir bi trebalo uzeti i mogućnosti dodatnog osvetljenja. Opcije su belo svetlo, IR svetlo ili hibridno. Belo svetlo je preporučljivo za otvorene prostore poput ulica ili dvorišta, gde dodatni izvor svetlosti ne predstavlja smetnju korsnicima. S druge strane, IR svetlo je neprimetno, ali je mana što u noćnom režimu rada reprodukuje crno-bele slike. Iako crno-bele slike vrhunskog kvaliteta mogu biti odličan izbor u određenim situacijama, ne možemo zanemariti činjenicu da se pojedini važni detalji (boja kose, odeće ili vozila) na ovaj način gube.
Hibridno svetlo, kako mu i sam naziv kaže, predstavlja kombinaciju ranije navedenih opcija. Ako je potrebno da svetlo bude prikriveno, podešavamo ga na IR režim rada. Kada želimo sliku u boji i u uslovima lošeg osvetljenja, pokrećemo režim bele svetlosti. Inteligentne funkcije savremenih sistema dozvoljavaju podešavanje naprednih opcija. Primera radi, kada se pojave sumnjivi objekti u vidu ljudi ili vozila, automatski se uključuje belo svetlo, s ciljem pružanja informacija o bojama i odvraćanja uljeza. Kada je štićeni prostor “čist”, hibridno svetlo neprimetno radi u IR režimu.
Lux rejting za low-light kamere
Možda zvuči komplikovano, ali je poprilično prosto. Lux rejting nadzorne kamere odnosi se na nivo osvetljenja u kom kamera može produkovati sliku odgovarajućeg kvaliteta. Primera radi, osvetljenost pod direktnim sunčevim svetlom meri 100.000 lux-a, kancelarijsko osvetljenje se kreće oko 500 lux-a, dok osvetljenje tokom oblačne noći bez mesečine pokazuje oko 0.0001 lux-a.
Ako biramo kameru koja će nam pružiti video snimak prihvatljivog kvaliteta u uslovima slabijeg osvetljenja, lux rejting definitivno moramo uzeti u obzir. Ukoliko kamera ima rejting 0.001 lux-a ili niže, zaključujemo da je u stanju da produkuje sliku visokog kvaliteta u konvencionalnom gradskom okruženju, bez potrebe za ugradnjom dodatnog osvetljenja. Dakle, što je lux rejting niži, kamera se manje oslanja na dodatno osvetljenje u noćnom režimu rada.
Da li je veličina senzora važna?
Kada je tema kvalitet slike, uglavnom se pokreće priča o rezoluciji i megapikselima. Međutim, ako govorimo o low-light sigurnosnim kamerama, veličina senzora je bitna stavka. Jasno je da veći broj megapiksela podrazumeva jasniju sliku, ali se i drugi faktori moraju uzeti u obzir. Ukoliko biramo između dve kamere koje imaju istu rezoluciju, kamera koja ima veći senzor će produkovati sliku boljeg kvaliteta u uslovima slabijeg osvetljenja. Razlog je jednostavan – senzor većih dimenzija može prikupiti više svetlosti i generisati svetliju sliku.
Bullet, dome ili PTZ?
Da li je oblik kamere bitan faktor prilikom izbora odgovarajuće low-light kamere? Opet, sve zavisi od vaših potreba i uslova rada. Stručnjaci navode da bi oblik low-light kamere trebalo birati na osnovu udaljenosti i okruženja.
Naime, za monitoring sa udaljenosti od 60 metara ili više, preporučuju se PTZ kamere. Kod standardnog nadzora (udaljenost unutar 60 metara), dome kamere se preporučuju za enterijer, a bullet za snimanje na otvorenom.
Video analitika za low-light kamere
Upotreba video analitike je u porastu poslednjih godina, a trend nije zaobišao ni low-light kamere. Implementacija analitike omogućava napredne funkcije, poput detekcije objekata i pokreta i slanja upozorenja u realnom vremenu. Pametna klasifikacija različitih objekata u uslovima lošeg osvetljenja, omogućava korisnicima da lakše identifikuju metu i pravilno reaguju na potencijalnu pretnju.
Međutim, u obzir se mora uzeti i činjenica da ni savremena rešenja s implementiranim sofisticiranim algoritmima, i dalje nisu u stanju da funkcionišu besprekorno u uslovima veoma lošeg osvetljenja. Da bi uspeo da prepozna i analizira sliku, analitički mehanizam se oslanja na određeni nivo kontrasta. Ako je kontrast veoma nizak (praktično nepostojeći), pouzdanost analize se dovodi u pitanje. Ukoliko je operater upoznat s ograničenjima analitike po ovom pitanju, napredne funkcije se mogu implementirati i kod low-light kamera.
Kao jednu od glavnih prepreka za nabavku i instalaciju low-light kamera, potencijalni korisnici navode cenu. Iako su cene ovih kamera danas daleko niže nego što su bile pre samo par godina, kupci su ponekad nepoverljivi. Međutim, reč je o investiciji koja je defintivno isplativa na duže staze. Moramo imati na umu da se većina sumnjivih i kriminalnih aktivnosti odigrava upravo u okrilju noći i da je veoma važno da video nadzor upravo u tom periodu vrhunski obavlja svoj zadatak. Svakako, u pitanju je značajno ulaganje, te bi se pre donošenja finalne odluke trebalo posavetovati sa stručnjacima, koji će u obzir uzeti vaše želje i potrebe.