Ugradnja sigurnosnih sistema je investicija koja se isplati. Bezbednost poslovnog prostora ili vašeg doma, prioritet je koji se nikada ne sme naći u drugom planu. Kvalitetan i pouzdan sigurnosni sistem skinuće vam ogroman teret s leđa, jer znate da je štićeni prostor bezbedan, kao i osobe koje u njemu borave. Ukoliko sistem funkcioniše optimalno, blagovremena reakcija omogućava efikasno saniranje problema. U suprotnom, ostajete nezaštićeni, jer sistem postaje nepouzdan. Problem na koji bi trebalo posebno obratiti pažnju jeste česta dojava lažnih alarma.
Proizvođači softverskih i hardverskih komponenti sigurnosnih sistema, svoje napore usmeravaju na otklanjanje upornog problema – pojava lažnih alarma. Mada je industrija fokusirana na potpuno iskorenje ovog problema, povremene lažne dojave se danas i dalje tolerišu. Ipak, česti lažni alarmi nisu samo iritantni, nego mogu ukazivati na veći problem – nepravilno funkcionisanje celog sistema. Pored toga, povećan je rizik da sigurnosni sistem neće odreagovati kada se prvi znaci stvarne opasnosti zaista pojave.
Česta prijava lažnih alarma može nepovoljno uticati i na budžet. Primera radi, ako je vaš sistem povezan sa monitoring centrom, centrala će na štićenu lokaciju slati tim svaki put kada sigurnosni sistem prijavi alarmantnu situaciju. Vlasnik objekta ili korisnik usluge će snositi troškove izlaska tima na teren, bez obzira da li se radi o stvarnoj opasnosti ili o lažnoj dojavi. Ako su lažni alarmi učestali, neportebni troškovi će se gomilati. Jedan od načina da izađete na kraj s ovim problemom, jeste video verifikacija, odnosno ugradnja alarmnih sistema i video nadzora.
Alarmni sistemi i sistemi video nadzora se međusobno nadopunjuju i predstavljaju tandem koji osigurava optimalnu zaštitu objekta. Kada se pokrene alarm, monitoring centar automatski dobija notifikaciju. Ukoliko je ugrađen samo alarmni sistem, operater dobija šturu informaciju da je sumnjiva aktivnost detektovana, te šalje tim na teren. Ako je instaliran i sistem video nadzora, operater može pregledati prostor u i oko objekta u realnom vremenu, i na taj način utvrditi da li se radi o lažnom alarmu ili je sumnjiva aktivnost zaista u toku. Slična je situacija i ukoliko sigurnosni sistem nije povezan sa monitoring centrom. Vlasnik objekta dobija notifikaciju da je alarmni sistem detektovao promene, pa se istog momenta može povezati na sistem video nadzora i tako dobiti jasan uvid u situaciju.
Razlozi za pojavu lažnih alarma su različiti i uglavnom upućuju na postojanje kvara ili problema koji ometa optimalni rad sistema: nestrateški postavljeni senzori, zastarela oprema, dotrajala baterija, problemi u instalacijama, slab izvor energije, nepravilno rukovanje sistemom… Bez obzira koji je razlog za pojavu čestih lažnih alarma, problem bi trebalo što pre sanirati, jer vremenom lažne dojave mogu postati sve učestalije. Sigurnosni sistem u koji se ne možete pouzdati, ne ispunjava svoj glavni zadatak.
Mada je lažne alarme nemoguće potpuno eliminisati, postoje koraci koje možete preduzeti u cilju prevencije. Promena dotrajalih baterija bi trebalo da postane vaša navika. Savremeni sistemi nude opciju praćenja stanja baterije, dok oni malo stariji zvučno opominju kada baterija oslabi. Sledeći savet je da redovno čistite detektore, jer lažni alarmi mogu nastati i kao posledica nakupljanja čestica u samoj komponenti. Detektore bi trebalo čistiti barem dva puta godišnje i to četkom usisivača. Upotrebu hemikalija bi trebalo izbegavati, jer hemijska isparenja takođe mogu izazvati reakciju detektora. Povremeno testirajte rad svog sigurnosnog sistema, jer ćete na taj način na vreme otkriti potencijalni kvar. Ponekad se razlog za nastanak lažnih alarma uopšte ne krije u komponentama sistema, već se problem tiče štićenog prostora. Proverite da li prozorna okna dobro naležu i dihtuju, kao i da li su vrata pravilno postavljena u ram. Ukoliko ima “lufta”, jača promaja može izazvati sumnjivo kretanje, koje će sistem detektovati.
Prve korake kada je reč o prevenciji zapravo možete napraviti onog trenutka kada odlučite da investirate u sigurnosni sistem. Kvalitetnu opremu uvek nabavljajte od ovlaštenog dobavljača. Veoma je važno da performanse sistema odgovaraju vašim željama i potrebama. Akcenat moramo staviti i na pravilnu instalaciju. Najsavremenije i najkvalitetnije komponente neće funkcionisati optimalno ako nisu pravilno instalirane. Zbog toga bi instaliranje sigurnosnog sistema trebalo prepustiti stručnjacima (kompaniji koja ima sve potrebne sertifikate i dozvole i koja angažuje profesionalce). U većini slučajeva će vam kompanija koja vrši ugradnju ponuditi i uslugu redovnog servisiranja (nekada je remont uključen i u cenu ugradnje). Na taj način možete biti sigurni da će svaki kvar biti rešen u najkraćem mogućem roku. Na vama je da kompaniju koja je odradila inicijalnu instalaciju obavestite o prvim znacima upozorenja koji bi mogli ukazivati na kvar: pad sistema, česti lažni alarmi, repetitivno zvučno oglašavanje. Za dijagnostiku i saniranje problema su zaduženi stručnjaci.
Česta prijava lažnih alarma je iritantna, može izazvati povećanja troškova illi ukazivati na ozbiljniji kvar. Otklanjanje ovog problema osiguraće optimalni rad ugrađenog sistema.