Danas su dostupni različiti DIY setovi sigurnosne opreme, koji bi trebalo da nam olakšaju svakodnevicu i pogmognu nam da uštedimo. Ceo proces je uglavnom veoma jednostavan: onlajn porudžbina, paket stiže na kućnu adresu, instalacija u par koraka. Ovi kompleti ponekad dolaze i s alatom neophodnim za instalaciju, pa sebi ponosno dodeljujemo titulu “sam svoj majstor”.
Međutim, problem nastaje kada veoma bitan segment svog života, poput brige o bezbednosti dragih ljudi, vredne imovine i prostora, prepustimo sistemu koji je neprofesionalno instaliran i o čijim specifikacijama praktično ništa ne znamo. I u ranijim tekstovima smo isticali da sigurnosni sistemi uglavnom nisu “one size fits all” rešenja i da se karakteristike komponenti moraju uskladiti s potrebama i željama korisnika. Međutim, čak i ako izaberete opremu vrhunskog kvaliteta i odgovarajućih performansi, falična instalacija može dovesti do nepravilnog rada sistema i ozbiljnih posledica.
Kada su, konkretno, sistemi video nadzora u pitanju, pojedine krupne greške prilikom instalacije mogu proći nezapaženo, pogotovo ako odlučimo da se sami pozabavimo ugradnjom. Određeni propusti, iako na prvi pogled možda deluju benigno, mogu dovesti do neželjenih ishoda, uključujući i ugrožavanje bezbednosti.
Pogrešan izbor i nepravilna instalacija kamere
Veoma široka tema, ali ćemo pokušati da istaknemo najbitnije: instalirajte isključivo odgovarajuću opremu, proverenog kvaliteta. To ne mora nužno biti oprema svetski poznatog brenda, ali se na ovoj stavci ne sme štedeti prilikom ulaganja u bezbednost. Ukoliko želite da budete sigurni da ćete postići dobar odnos cene i kvaliteta, pri kupovini opreme se konsultujte sa stručnim licem. Nakon instalacije, kablovi ne bi trebalo da vire oko kamere. Ako su kablovi vidljivi, valjalo bi ih zaštititi PVC lajsnama ili crevima.
Loše pozicioniranje kamere
Kvalitetna kamera za video nadzor neće ispuniti očekivanja ako je loše pozicionirana. Slika može biti oštra i jasna, ali je sve to nebitno ako ugao snimanja nije odgovarajući. Posledice lošeg pozicioniranja kamera za video nadzor su brojne, a mi ćemo izdvojiti samo nekoliko, kako bismo pokazali koliko je širok spektar neželjenih efekata.
- Vodite računa da se u vidokrugu kamere ne nalazi neki veći predmet (drvo, ograda, stub, zid…) koji bi mogao ometati rad. Rezultat može biti refleksija IC osvetljenja i tzv. slepilo kamere za video nadzor.
- Do slepila dolazi i ako je kamera usmerena na direktan izvor svetlosti ili na mesto izlaska ili zalaska sunca.
- Ako ste sigurni da je instalacija pravilno izvedena, a kvalitet slike i dalje nije odgovarajući, proverite da li je sočivo zaprljano. U pitanju je vrlo jednostavan, ali vrlo čest razlog lošijeg kvaliteta snimka.
- Kamera ne sme biti pozicionirana ni previsoko ni prenisko. U oba slučaja “oko kamere” neće uspeti da zabeleži važne detalje, pa će vandali i provalnici proći nekažnjeno.
- Kamera mora imati odgovarajuću zaštitu od vremenskih uslova. Ukoliko model nema visok stepen otpornosti na neželjene spoljašnje faktore (minimum IP66), postoji rizik da će vlaga i prašina prodreti u unutrašnjost kamere.
- Ako je nadzorna kamera postavljena na površinu koja je dobar provodnik (npr. metalna površina) bez uzemljenja, postoji veliki rizik od kratkog spoja i nastanka požara. S tim u vezi, kamera ne bi trebalo da bude instalirana u neposrednoj blizini visokonaponskih vodova.
Slab internet
Pre instalacije sistema, trebalo bi utvrditi da li su ispunjeni svi preduslovi za nesmetan rad. Jedan od preduslova je i odgovarajuća internet konekcija. Kada kažemo “slab internet”, uglavnom mislimo na nisku brzinu konekcije i slabiji protok, odnosno nestabilnu konekciju prilikom prenosa podataka. Čak i ako je internet brz, nestabilna konekcija može dovesti do nepovratnog gubitka po nekoliko sekundi video snimka. Sekunda možda deluje kratko, ali jedna sekunda video snimka može sadržati vredne informacije, poput prikaza registarske tablice, izgleda vozila ili lica uljeza. Ako vas zanima kako da utvrdite da li će kućna internet mreža podržati novi sigurnosni sistem, ovoj temi smo posvetili poseban tekst.
Greška u proračunu snage i kvaliteta komponenti
Prilikom nabavke komponenti, obavezno povedite računa o napajanju. Stručnjaci preporučuju upotrebu izvora s dodatnim napajanjem, koje pokriva još minimum 30% energije koju će, prema proračunu, sistem video nadzora potrošiti. Na ovaj način možete biti mirni, jer su rezervnim napajanjem pokriveni i svi eventualni previdi u proračunu.
Kako biste izbegli navedene scenarije, savetujemo da uvek nabavljate komponente proverenih proizvođača i isključivo opremu koja odgovara vašim potrebama i željama, ali i raspoloživom budžetu. Razlike u cenama opreme zapravo i nisu toliko značajne, posebno kada se u obzir uzmu mogući rizici i nepovoljni ishodi. Imajte na umu da čak i jedna nekvalitetna komponenta može imati nepovoljan uticaj na rad kompletnog sistema, te oštetiti ostalu opremu i pogoršati kvalitet slike. Zapravo je kompletan sistem video nadzora jak onoliko koliko je jaka najslabija karika. Ako ste sigurni u kvalitet instalirane sigurnosne opreme, nema najslabije karike jer sve funkcioniše optimalno.
Pravilna instalacija opreme je podjednako važna kao nabavka kvalitetnih komponenti. Preporučujemo da ugradnju prepustite stručnim licima i kompanijama koje poseduju sve neophodne licence za projektovanje, izvođenje i procenu rizika. Redovan remont ugrađenih komponenti se podrazumeva, kako bi se potencijalni problemi sasekli u korenu. Dakle, nabavka kvalitetne opreme, pravilna i stručna instalacija i redovan remont komponenti su trojka koja garantuje bezbednost vašeg doma ili poslovnog prostora. Propusti u bilo kojoj od navedenih stavki mogu dovesti do ozbiljnih posledica, te predlažemo da se pre ugradnje sigurnosnog sistema o svemu posavetujete sa stručnjacima.