Detekcija pokreta omogućava jasno i blagovremeno otkrivanje sumnjivih aktivnosti u štićenom prostoru. Zapravo je reč o investiciji u vašu bezbednost koja je korisna i isplativa. Tehnologija senzora pokreta značajno je napredovala prethodnih godina, što sa sobom automatski povlači i veći izbor mogućih rešenja. Od PIR senzora do termalnih kamera – različite tehnologije po različitim cenama i na različite načine omogućavaju detekciju pokreta. Dakle, postoji više metoda detekcije pokreta, a koju ćete metodu odabrati zavisi pre svega od vaših želja i potreba.
PIR senzori
PIR (Passive Infrared) ili pasivni infrared senzori zasnovani su na jednostavnoj tehnologiji, koja je efikasna i, u većini slučajeva, odličan izbor. Ovi senzori reaguju na promene u emisiji infracrvenog zračenja u vidnom polju. Kada nivo infracrvenog zračenja pređe određeni limit, senzor automatski aktivira svetlo, kameru ili šalje signal alarmnoj centrali.
Reč je o najprostijoj tehnologiji za detekciju pokreta, ali i najpristupačnijoj. Ipak, ukoliko odlučite da investirate u PIR senzore, morate biti spremni na kompromise. Naime, reakcija senzora je vrlo prosta i svodi se na: da (aktivacija) ili ne (mirovanje). Metode o kojima će nešto kasnije biti reči nude širi dijapazon reakcija i mogućnosti. Pored toga, PIR senzori su osetljivi na moguće prepreke u štićenoj zoni, a domet je poprilično mali. Opet, sve zavisi od vaših potreba i ograničenja sa kojima se susreću PIR senzori možda nećete ni osetiti. Osim toga, nisu svi PIR senzori isti – mogu biti žični ili bežični, razlikuju se po dometu i polju vida.
VMD – video detekcija pokreta
Ovaj metod detekcije pokreta (Video Motion Detection) povezuje dve važne komponente – kameru i analitički softver. Zadatak kamere je da generiše slike, dok analitika u realnom vremenu procesuira zabeležen materijal i prijavljuje sumnjive aktivnosti u štićenom prostoru. Instalacija sistema video nadzora uglavnom je prvi korak kada bezbednost određenog prostora podižemo na viši nivo. Implementacija analitike u postojeći sistem video nadzora uglavnom nije previše težak zadatak. Integracija različitih komponenti unutar samog sistema danas je na ceni, jer omogućava dodavanje naprednih funkcija i nakon instalacije.
Na raspoložive opcije uticaće pre svega mogućnosti kamere. Podešavanja će vam omogućiti da funkcije kamere prilagodite sopstvenim potrebama. Nedostaci sa kojima se susreće ova metoda su tipične “boljke” koje pogađaju kamere – nedovoljno svetla ili prejako pozadinsko osvetljenje nepovoljno će uticati na rad kamere i slika neće biti jasna, što će automatski onemogućiti analitici da kvalitetno odradi svoj deo posla. Jačinu osvetljenja je često moguće regulisati ili adekvatno pozicinirati kameru, te se potencijalni problem i na ovaj način može sprečiti.
Termalne kamere
Ako je štićeni prostor veoma mračan, pravi izbor leži u termalnim kamerama. Mada je nazivamo kamerom, termalna kamera je zapravo senzor koji reaguje na temperaturne fluktuacije. Svaki predmet odašilje zračenje na koje senzori reaguju. Slika koju generiše termalna kamera naziva se termogram. Na termogramu su različitim nijansama (od plave do crvene boje) predstavljene registrovane temperature.
Na rad termalnih kamera ne utiču prepreke poput raznih objekata, ograda, drveća, žbunja, stubova… Senke, tama i jače pozadinsko osvetljenje takođe ne predstavljaju problem. Savršena kombinacija je udruživanje termalnih kamera sa standardnim kamerama i povezivanje sa analitikom. Standardne kamere snimaju vidljivo svetlo, termalne kamere reaguju na svaku promenu u nivou zračenja, a kvalitetni softver analizira sve pristigle inpute.
Ono što bi moglo uticati na vašu odluku je i nešto viša cena termalnih kamera. Međutim, cena je u skladu sa performansama i nivoom bezbednosti koji ova tehnologija pruža.
Zaključak
Koju ćete metodu detekcije pokreta izabrati, zavisi pre svega od vaših potreba. Možda su PIR senzori optimalno rešenje za vas i nema potrebe da investirate u modernija rešenja, poput termalnih kamera. Dakle, cilj nije da se automatski “uhvatite” za najmoderniju ili najskuplju opciju, nego da pažljivo izvažete svoje prioritete, uslove rada u kojima će komponenta funkcionisati, kao i očekivanja.
Ukoliko već imate ugrađen sistem za video nadzor, predlažemo da se raspitate o mogućnostima integracije. Naime, savremeniji modeli uglavnom garantuju jednostavnu integraciju dodatnih komponenti, što će vam u velikoj meri olakšati modernizaciju kompletnog sistema.
Ako tek planirate da ugradite sistem tehničke zaštite, predlažemo da sa prethodno konsultujete sa stručnim licem. Naš tim će vam uvek izaći u susret i posavetovati vas prilikom izbora. U našoj bogatoj ponudi možete pronaći komponente sistema tehničke zaštite renomiranih proizvođača, propratnu opremu, kao i Komplete i Pakete za 1 RSD. Pitanja nam možete proslediti i preko kontakt forme, a mi ćemo se potruditi da vam odgovorimo u najkraćem mogućem roku.