Povišena telesna temperatura vekovima unazad predstavlja lako merljiv i pouzdan simptom infekcije ili bolesti. Normalnom telesnom temperaturom čoveka smatra se vrednost od oko 37℃ (98,6℉), sa dozvoljenim odstupanjem od oko 0,5-1 stepena. Telesna temperatura može varirati čak i u toku dana i to pod uticajem brojnih varijabli: doba dana, deo tela na kom se vrši merenje temperature, stanje svesti (budnost, spavanje, sedacija), emocionalno stanje… Ipak, kontinuirano povišena telesna temperatura, u periodu od nekoliko dana, smatra se indikatorom narušenog zdravstvenog stanja. Centralni nervni sistem zadužen je za termoregulaciju, a ako je telesna temperatura nekoliko dana povišena, organizam najverovatnije pokušava da se izbori sa virusom ili bakterijom. Do variranja telesne temperature može doći i usled dugoročnog izlaganja visokim temperaturama (hipertermija), odnosno niskim (hipotermija). U takvim situacijama telo jednostavno više nije sposobno da uravnoteži stanje, te je neophodna medicinska intervencija. Obraćanje lekaru se savetuje i ako danima primećujete porast telesne temperature, jer upravo to može biti upozoravajući simptom ozbiljne infekcije.
Dok nas zdravstvene organizacije upozoravaju na novi talas pandemije u narednom periodu, učinićemo sve da nas virus ovog puta ne dočeka nespremne. Prioritet nam je svakako da pokušamo da se zaštitimo i da oprezno izbegnemo kontakt s virusom. Ipak, podjednako je važno (ako ne i važnije) rano uočavanje simptoma zaraze, jer se na ovaj način osobi blagovremeno može obezbediti medicinska pomoć, dok se kroz karantin sprečava dalje širenje virusa. Povišena telesna temperatura jedan je od simptoma zaraze COVID-19 virusom, a ujedno je i pokazatelj koji se najlakše, najbrže, najjeftinije i najpreciznije može determinisati. Zato smo danas u potrazi za termometrima koji će nam omogućiti da na vreme reagujemo i zaštitimo sebe i one do kojih nam je najviše stalo.
Zapise o termometru, kao spravi koja se koristi za merenje telesne temperature pacijenata, nalazimo čak nekoliko vekova unazad. Još početkom sedamnaestog veka, italijanski fiziolog i lekar Santorio Santorio koristio je skalu uz vodeni termoskop (prvi oblik termometra koji je konstruisao Galileo Galilej 1592-93.) i tako merio temperaturu svojim pacijentima. Prvi medicinski termometri bili su kabasti i nepraktični i trebalo im je dosta vremena da precizno očitaju temperaturu pacijenta. Kako je vreme odmicalo, pod uticajem genijalnih inovacija brojnih naučnika iz raznih oblasti, termometar postaje sve praktičniji. Prvi termometri su kao “gorivo” koristili vodu, zatim alkohol, a kasnije živu. Devedesetih godina prošlog veka, stručnjaci sve više ističu rizik kojem se izlažemo upotrebom termometra sa živom. Naime, živa je metal otrovnih svojstava, te nas slomljeni termometar direktno izlaže mogućem trovanju živom. Danas su, zato, prevashodno u upotrebi elektronski digitalni termometri.
Elektronski termometri su danas u širokoj upotrebi, jer su precizni i dostupni. Često se nazivaju još i digitalni, jer se numerička vrednost pojavljuje na digitalnom displeju. Prvi elektronski klinički termometar svetlost dana je ugledao sada već davne 1954. godine. Elektronski termometri starije generacije vrše kontaktno merenje telesne temperature – elektronski senzor se postavlja i drži na željenoj površini određeni vremenski period. Savremeni elektronski termometri su beskontaktni (te se nekad nazivaju i laserskim): infracrveni senzor reaguje na spektar termalne radijacije, koji dolazi sa određene lokacije i od određenog tela. Moderni beskontaktni elektronski termometri se danas, gotovo bez izuzetka, koriste u ambulantama i bolnicama, jer se na ovaj način onemogućava kontaminacija aparata i širenje zaraze.
Elektronski beskontaktni termometar se već pokazao kao odlično oružje u borbi protiv širenja zaraze: SARS i ebola. Ove godine, nažalost, beskontaktni termometri još jednom su dokazali svoju vrednost i omogućili bezbedno i precizno testiranje, dok se ceo svet suočava sa aktuelnom epidemijom COVID-19 virusa.
Videomont se uvek trudi da svoj asortiman obogati savremenim i aktuelnim proizvodima. Ovog puta je ulog čak i veći, jer zdravlje uvek mora biti prioritet. Zbog toga smo u ponudu uvrstili Teletek beskontaktni ručni LCD termometar. U pitanju je ručni skener sa LCD ekranom, koji omogućava beskontaktno merenje temperature (za 1 sekundu sa udaljenosti od 3-5 cm). Uređaj je izuzetno precizan (odstupanje od ±0,2°). Izmerenu vrednost može prikazati u Celzius ili Faranhajt jedinicama. Automatsko gašenje nastupa posle 30 sekundi, ukoliko je aparat neaktivan. Uređaj poseduje CE, FCC i FDA sertifikate. Dimenzije i težina uređaja omogućavaju lako rukovanje.
Nemamo moć da spasemo ceo svet, ali ako svako doprinese koliko može, svima će nam biti lakše. Ako želite da zaštitite sebe, svoje bližnje, sugrađane i posetioce – pravo je vreme da sigurnost uzmete u svoje ruke. Ručni termometar najnovije generacije pravo je rešenje za brzo i bezbedno uočavanje ranih simptoma zaraze. Ovaj uređaj posebno je praktičan za veća preduzeća, poslovne zgrade i tržne centre, kojima tokom dana cirkuliše ogroman broj posetilaca. Za samo jednu sekundu uređaj daje informaciju, i to bez kontakta. Na ovaj način zaštićeno je i obezbeđenje i osoblje, čiji je posao u proteklih par meseci postao izuzetno rizičan, stresan i komplikovan. Ukoliko uređaj pokaže povišenu telesnu temperaturu, osoba se može uputiti na dalja testiranja, kako bi se utvrdilo da li je povišena temperatura zaista rezultat zaraze virusom. Sprečavanjem jedne zaražene osobe da stupi u prostor u kojem boravi veći broj ljudi, automatski se sprečava i širenje zaraze i epidemiji se staje na kraj.
Ukoliko imate dodatna pitanja, slobodno nas kontaktirajte. Naše stručno osoblje spremno je da posavetuje i da korisne informacije.