Moderni uređaji pružaju nam brojne dodatne opcije – između ostalog, uglavnom su zasnovani na bežičnoj tehnologiji. Kad god je moguće, opredelićemo se za bežičnu verziju uređaja, jer na taj način štedimo vreme i novac na duže staze. Naime, kod bežičnih uređaja nema potrebe za kupovinom i provlačenjem kablova, nema dodatnih troškova bušenja zidova ako se uređaj naknadno instalira, nema uplitanja kablova. Naša selidba i relokacija uređaja s jednog mesta na drugo, postaje mnogo jednostavnija. Logično – bežični uređaji postali su hit i u svetu sigurnosnih sistema.
Bežični sigurnosni sistemi komuniciraju preko radio frekvencija i to će im kritičari zameriti kao osnovnu manu. Polazi se od ideje da se radio komunikacija lako može ometati putem opreme koju danas i nije tako teško nabaviti. Ako je sistem podložan “uletima” uljeza koji ometaju signal, jasno je da prostor nije vrhunski zaštićen i da su objekti, imovina i ljudi možda u opasnosti.
Šta je zapravo ometanje signala bežičnog alarmnog sistema ili takozvani jamming?
Kako dolazi do ometanja radio komunikacije?
Ometanje signala bežičnog alarmnog sistema zapravo je nezakonito stvaranje smetnji unutar radijskih kanala. Na ovaj način se onemogućava ili ometa komunikacija između detektora i centrale. Uređaji koji se koriste u tu svrhu nazivaju se prigušivači signala, generatori smetnji ili, popularno, jammeri.
Ometanje može biti usmereno na samo jedan detektor ili na kompletan bežični sigurnosni sistem. Da bi do ometanja uopšte došlo, prigušivači signala moraju delovati unutar specifičnog radijusa, na frekvenciji uređaja čiji bi rad trebalo da ometaju. U suprotnom, uređaj neće reagovati na pokušaj ometanja.
Tipovi ometača
Ometač signala može biti specijalizovan za ometanje samo jednog oblika komunikacijske tehnologije ili može uticati na više različitih komunikacijskih tehnologija.
- Prenosni
Prenosni ometači su uglavnom malih dimenzija, često veličine mobilnog telefona, i to im omogućava prenosivost. S druge strane, ovi ometači mogu da ometaju prenos signala samo na udaljenosti od 5-15 m i osetljivi su na bilo kakve prepreke.
- Fiksni
Ovi uređaji su uglavnom većih dimenzija i stacionirani su. Međutim, dosta su snažniji od prenosnih generatora smetnji, imaju veći domet i uglavnom su sposobni da ometaju više mreža. Pokrivaju širi opseg frekvencija i uglavnom imaju veće antene. Ovakvi uređaji mogu da ometaju signal i sa 100 m udaljenosti. Međutim, takve performanse ometača dolaze s visokom cenom – bukvalno i figurativno. Naime, fiksni ometači velikih dimenzija lako se i brzo zagrevaju, pa im je potrebno dodatno hlađenje, ali i napajanje od najmanje 230 V.
U skorije vreme pojavljuju se i DIY ometači, odnosno ometači iz kućne radinosti. Ovakve ometače ne možemo svrstati u zasebnu kategoriju, jer karakteristike uređaja nisu standardne i mogu da variraju. Uglavnom više podsećaju na prenosne ometače i funkcionišu s male udaljenosti. Cene takođe variraju jer se DIY ometači ne mogu pronaći u slobodnoj prodaji.
Kako da zaštitite sigurnosni sistem od ometača?
A, sada informacije koje sve zanimaju – kako se zaštititi?
Prvi savet je da centralu odnosno hab postavite daleko od vrata i prozora, na skriveno mesto. Centrala mora biti u stanju da održava stabilnu jačinu signala za sve uređaje, kako bi se komunikacija odvijala bez problema. Međutim, hab bi trebalo postaviti na skrivenije mesto, kako ga uljezi ne bi uočili, a i kako biste napravili prepreke između potencijalnog ometača i centrale.
Sledeći savet je da koristite različite komunikacijske tehnologije i kanale. Savremeni habovi uglavnom omogućavaju korišćenje SIM kartice i Etherneta ili dve SIM kartice, Etherneta i WiFi i to s različtih pristupnih tačaka, te se mogu priključiti na mrežu različtih provajdera. Kada određeni kanali nisu dostupni (npr. Ethernet i WiFi), centrala se direktno prebacuje na SIM karticu. Jasno je da u slučajevima kada postoje dve SIM kartice obe rade na istim frekvencijama, ali ćete se sigurno osećati sigurnije kada znate da ako jedna kartica zakaže, u pomoć priskače rezervna.
Imajte na umu i da je ometanje rada profesionalnih sigurnosnih sistema moguće samo pomoću skupih i glomaznih generatora ometanja. Savremeni sigurnosni sistemi nisu zasnovani samo na jednom kanalu za bežičnu komunikaciju, što predstavlja dodatni izazov za ometače signala. Pravi je trenutak i da istaknemo važnost usluge alarm monitoringa. Ukoliko detektuje probleme ili ometanje u radu, sigrnosni sistem šalje notifikaciju vlasniku štićenog objekta i kompaniji zaduženoj za monitoring. Ako se komunikacija sa sigurnosnim sistemom izgubi, operater monitoring službe odmah šalje tim na teren do štićenog objekta.
Ukoliko ste uložili u kvalitetan alarmni sistem, izvršili stručnu instalaciju, investirali u uslugu monitoringa i redovno obavljate remont – nema razloga za strah. Čak i ako neko pokuša da utiče na rad vašeg sistema, o tome ćete dobiti blagovremeno obaveštenje, a aktiviraće se i monitoring služba. Ukoliko ste trenutno u potrazi za kvalitetnom sigurnosnom opremom, predlažemo da pogledate našu ponudu, a za sva pitanja smo dostupni preko kontakt forme.