Bez sumnje ste već čuli za 4K rezoluciju. Ako ste u skorije vreme kupovali televizor ili monitor, prodavac je sigurno istakao 4K rezoluciju kao jednu od važnih karakteristika najsavremenijih uređaja. Znamo da je 4K visoka video rezolucija i da će nam omogućiti izvanredan kvalitet slike. Međutim, da li je to kvalitet koji moramo da zahtevamo i od našeg video nadzora?
Kratak uvod u video rezoluciju
Šta je rezolucija? Video rezolucija predstavlja broj piksela prikazanih na ekranu. Rezolucija je ponekad prikazana kao proizvod dva broja (1280 x 720, 1920 x 1080, 2304 x 1296…). Brojevima je prikazan broj piksela, a rezolucija se predstavlja na ovaj način jer se u obzir uzima broj piksela vertikalno (visina ekrana) i horizontalno (širina ekrana). Kod video nadzora se najčešće primenjuje rezolucija 1920 x 1080 ili, kako se još naziva, 1080p rezolucija. Često se susrećemo s pogrešnim tumačenjem da slovo “p” uz broj označava piksel. Slovo “p” u ovom slučaju označava progressive, slično kao što slovo “i” uz recimo 720i rezoluciju označava interlaced.
Progresivno skeniranje (Progressive Scan) omogućava da se kompletna slika generiše odjednom, čime se smanjuje rizik od pojave treperenja slike na ekranu. Isprepleteno skeniranje (Interlaced Scan) će generisati samo delove slike na ekranu, dok se ostatak slike pojavljuje s malim zakašnjenjem. Jasno je da je progresivno skeniranje naprednija opcija, ali ljudsko oko najčešće nije ni u stanju da registruje da se kompletna slika nije pojavila istog trenutka (kašnjenje je oko 0.166 sekundi).
Oznake 2K i 4K (a, sad već i 8K) po pravilu označavaju rezoluciju od preko 2000 (2304 x 1296), 4000 (4096 x 2160), odnosno 8000 piksela horizontalne rezolucije. Za 4K rezoluciju se uzima i rezolucija od 3840 x 2160.
HD je skraćenica koja se sada već tradicionalno pojavljuje uz rezoluciju i označava high-definition. To bi značilo da su svi detalji na video snimku jasno vidljivi. Preteča high-definition je standard-definition, koja više nije u upotrebi.
4K video nadzor
4K televizori, 4K monitori, šta je sa 4K video nadzorom? Najčešće dostupna rezolucija za video nadzor i dalje je 1080p. 4K rezolucija omogućava jasnije prikazivanje detalja u odnosu na niže rezolucije. 4K rezolucija ima 4 puta više piksela od Full HD rezolucije.
Ako bi se, primera radi, u vašem objektu našli uljezi, kamera 1080p, pa i 720p rezolucije, bi ih jasno snimila. Međutim, 4K rezolucija bi vam omogućila da vidite i detalje, koji bi možda bili presudni prilikom hvatanja počinilaca. Dakle i kamera niže rezolucije će sasvim korektno odraditi posao i omogućiti vam zaštitu, ali kamera 4K rezolucije sve podiže na viši nivo.
Ono što bi se dodatno dalo razmatrati je cena. Uređaji 4K rezolucije (bar na tržištu video nadzora) i dalje se smatraju luksuznom opremom. Reč je o visokokvalitetnom proizvodu, o čemu svedoči i njegova cena. Ukoliko imate ograničen budžet, možete biti sigurni da su i kamere standardne rezolucije mudro ulaganje, pogotovo za kućne uslove. Kamere za nadzor do 4MP (mega piksela) najčešće se koriste za nadzor privatne svojine. Kamere za video nadzor od 4MP su isplative uglavnom malim, srednjim i velikim preduzećima. Video nadzor rezolucije od 4MP do 8MP i preko, najčešće se koristi za nadzor saobraćajnica, graničnih prelaza, delova grada ili zaštitu objekata kritične infrastrukture.
U ponudi Videomonta, možete pronaći kamere 4K rezolucije, kao i snimače izlaznih rezolucija 3840 x 2160, popularnih brendova poput Dahua i Hikvision. Ako imate dodatna pitanja ili želite da se informišete, slobodno nam se obratite preko kontakt forme i mi ćemo vam ponuditi odgovor ili rešenje u najkraćem roku.