Sa kontrolom pristupa se susrećemo svakodnevno, samo ne uvek na isti način. Svaki proces kojim se odobrava ili odbija pristup određenom prostoru, informaciji ili imovini, predstavlja oblik kontrole pristupa. Kucanje na vrata pre ulaska u prostoriju i čekanje odgovora, čekanje na semaforu, kontrola karata prilikom odlaska u pozorište ili bioskop, pa čak i čekanje u redu za kasu – sve su to najjednostavniji oblici kontrole pristupa.
Kada je reč o zaštiti ljudi, poverljivih informacija, objekata i imovine u kompanijama, kontrola pristupa poprima daleko ozbiljnije obličje. Naime, sistem kontrole pristupa koji se koristi u kompanijama i organizacijama, mora garantovati funkcionalnost i implementirati savremene tehnološke inovacije i sofisticirana softverska rešenja. U kompanijama se kontrola pristupa pre svega zasniva na kontroli kretanja ljudi, prema određenim pravilima – usmeravanje kretanja zaposlenih i posetilaca i stroga bezbednosna kontrola pristupa štićenim prostorijama. Matrix COSES oprema, koja se može pronaći u ponudi kompanije Videomont, obezbeđuje sveobuhvatan i fleksibilan softver za kontrolu pristupa, koji je posebno dizajniran da zadovolji potrebe svake organizacije, bez obzira na veličinu, lokaciju, izgled, vremenske uslove i ostale faktore.
Zašto kontrola pristupa? Jednostavni primeri jasno pokazuju svrsishodnost kontrole pristupa, čak i na tom bazičnom nivou. Ne želimo da dete ima pristup potencijalno štetnim hemikalijama i opasnom alatu. Ne želimo da nas neko ometa dok boravimo u kupatilu ili sobi. Ne želimo da gosti imaju pristup dragocenostima u našem domu. Ne želimo ni da nas drugi pretiču dok čekamo u redu. U modernim kompanijama, ugradnja adekvatnog sistema kontrole pristupa donosi brojne benefite: smanjenje troškova, oslobađanje resursa, pristup naprednoj analitici, smanjivanje potencijalnih rizika i prevencija nastanka gubitaka i štete.
Sistemi kontrole pristupa odgovaraju na važna pitanja:
- Ko ima pristup?
- Kojim prostorijama je dozvoljen pristup?
- Kada je dozvoljen pristup?
- Koji uslovi moraju biti ispunjeni da bi se odobrio pristup?
Kako funkcioniše kontrola pristupa? Bitna komponenta svakog sistema kontrole pristupa jeste čitač. Za očitavanje i identifikaciju, danas se uglavnom koriste kartice. Međutim, pored kartice, u upotrebi su i druge opcije (biometrija je sve popularnija), koje mogu ponuditi i viši stepen sigurnosti.
U cilju identifikacije koriste se različite metode:
- nešto što posedujete (kartice, bedževi, privesci, mobilni telefon)
- nešto što znate (PIN ili lozinka)
- nešto što jeste (biometrijska identifikacija: otisak prsta, otisak strukture dlana, karakteristike lica, zenica oka)
Ceo proces kontrole pristupa danas je dodatno modernizovan upotrebom beskontaktnih tehnologija:
NFC – komunikacija u blizini polja
U današnje vreme svaki telefon ima ovu funkciju. Podaci se neprimetno prenose na kratke udaljenosti. Na ovaj način je omogućeno automatsko obeležavanje prisutnosti i kontrola pristupa pomoću pametnih telefona. NFC koristi GPS lokaciju ili Wi-Fi i na taj način omogućava beskontaktnu kontrolu pristupa.
Bluetooth tehnologija
Na tržištu je moguće pronaći i proizvode koji nude opciju identifikacije korisnika zasnovanu na bluetooth tehnologiji. Vratima možete pristupiti do nekoliko metara udaljenosti.
Tehnologija zasnovana na QR kodu
Jednostavno skeniranje QR koda s ovlašćenog mobilnog telefona, omogućava pristup određenom prostoru ili prijavu prisustva. Troškovi instalacije neophodnih komponenti se svode na minimum.
Klasični čitači, zahvaljujući ugrađenom softveru, imaju sposobnost očitavanja određenih pristupnih polisa. Istovremeno su povezani i na mrežu, pa se input automatski očitava i sistem šalje povratnu informaciju. Nakon procesuiranja, pristup se dozvoljava ili odbija. Zahvaljujući napretku tehnologije, ceo proces traje samo par sekundi. Sistem sve vreme prati ko ulazi u zgradu ili iz nje izlazi, što znači da menadžment u svakom momentu ima pristup analitici. To je veoma važno za kompanije koje zapošljavaju veći broj radnika, ali i za one manje – koje cene vrednost imovine, ali i bezbednost zaposlenih.
Maksimalni nivo sigurnosti postiže se kombinacijom metoda, te tada govorimo o verifikaciji. Za pristup štićenom prostoru prvo možete zahtevati identifikaciju putem ID kartice, a zatim i ukucavanje PIN-a ili očitavanje biometrije.
Dodatne prednosti instaliranja sistema kontrole pristupa:
- izbacivanje ključa iz upotrebe
- pristupačna analitika
- obezbeđenje imovine (nepokretne i poverljivih informacija)
- pregled organizacije smenskog rada
- prevencija krađe i drugih neželjenih aktivnosti
Zamena sistema brava-ključ modernizovanim sistemom kontrole pristupa, značajan je iz brojnih razloga: ključ se lako gubi, ne ostavlja trag i ključevima je teško baratati. Budući da ključ ne ostavlja trag, svaka osoba koja izradi ključ u svakom momentu može pristupiti objektu. Nemoguće je ustanoviti ko je i kada posećivao prostor (sem ako je objekat obezbeđen kvalitetnim sistemom video nadzora).
Bez obzira koliko vaša kompanija posluje transparentno, postoji dokumentacija koja ne bi trebalo da bude dostupna svima. Regulisanjem sistema kontrole pristupa, automatski se rešava pitanje dostupnosti poverljivih podataka. Nepokretnu imovinu bi takođe trebalo zaštiti i tu adekvatan sistem kontrole pristupa takođe igra važnu ulogu.
Smenski rad ume da bude haotičan. Rad u dve ili više smena, zahteva monitoring dolaska i odlaska određene grupe zaposlenih, kao i kontrolu pristupa radnim zadacima. Moderan sistem kontrole pristupa omogućava konstantan uvid u kretanje radnika – da li se zaposleni zadržavaju u kompanijskom prostoru i nakon završetka smene, ima li kašnjenja, odsustva bez ranije najave…
Veoma važna karakteristika modernih sistema kontrole pristupa je mogućnost integracije s drugim hardverima. Sistem kontrole pristupa može se povezati s elektronskom bravom, tripod barijerom i češljevima, a može se integrisati i sa sistemom video nadzora, alarmnim sistemom i požarnim alarmom.
Ako cenite bezbednost, privatnost i vrednost imovine, sigurno ćete prepoznati sve kvalitete modernizovanih sistema kontrole pristupa. Savremeni sistemi tehničke kontrole preuzeće na sebe zadatke očuvanja bezbednosti i na taj način nam uštedeti vreme i novac.