Od napredne tehnologije očekujemo upravo to – neprestani napredak. Kao značajnu prekretnicu možemo obeležiti uključivanje AI tehnologije u sve sfere našeg života. S pametnim uređajima se sada svakodnevno susrećemo i u velikoj meri nam olakšavaju posao i razne aktivnosti. Brojne kompanije su višestruko ubrzale poslovne procese i višestruko smanjile rashode – integracijom sofisticiranih algoritama u sisteme i pametnih sistema u poslovanja. Ipak, od sistema tehničke zaštite i dalje očekujemo napredak – jednostavnost korišćenja, fleksibilnost funkcija, dodatne opcije… Kao odgovor na zahteve potražnje, tržište daje adekvatan odgovor – uvođenje multidimenzionalne percpecije kao napredne funkcije sistema video nadzora.
Šta označava multidimenzionalna percepcija? Do sada smo se fokusirali na vrhunski kvalitet slike, koji nam garantuje moderni sistem video nadzora i to u svim uslovima rada. Kamere su igrale ulogu dodatnog para očiju gde god i kad god zatreba. Multidimenzionalna percepcija znači da se funkcije sistema video nadzora više ne fokusiraju isključivo na vizuelne prikaze, nego i na miris, zvuk, temperaturu… Rezultat produžavanja liste senzacija na koje sistem reaguje, jeste podizanje bezbednosti vašeg doma ili poslovnog prostora na viši nivo. Prikupljanjem informacija s različitih senzora, sistem podiže svoj potencijal pravovremene detekcije i reakcije na moguće opasnosti. Stručnjaci prognoziraju da će u narednom periodu upravo potražnja za uređajima koji imaju mogućnost multidimenzionalne percepcije doživeti veliki uspon. Uređaji poput kamere s radarom ili kamere sa sonarom već danas dobijaju zasluženu pažnju.
Integracija videa i radara
Radar se pokazao kao nezamenjiv komad opreme u situacijama kada je potrebno locirati i identifikovati objekte ili aktivnosti sa velike udaljenosti i bez obzira na uslove rada. Jasno je da integracija funkcije radara u sistem video nadzora predstavlja pravu prekretnicu!
Integracija radara i videa, omogućava multidimenzionalnim kamerama bolju percepciju okoline i protekciju perimetra. Jednodimenzionalna percepcija kamere odlazi u prošlost, a sistem sada ima mogućnost ranije i preciznije detekcije objekata i kretanja, kao i reprodukcije kvalitetnijeg snimka.
Kamera s integrisanim radarom nalazi svoju primenu u brojnim sferama poslovanja. Primena prilikom nadzora saobraćaja omogućava blagovremeno uočavanje zagušenja saobraćaja, prepreka na putu ili nezgoda, i to s velike udaljenosti. Od integracije bi koristi imao i nadzor prostora koji pokriva veliku površinu i izložen je promenljivim vremenskim uslovima – luke, aerodromi i otvorene industrijske zone.
Integracija videa i sonara
Kombinacija video nadzora i nadzora jačine zvuka predstavlja rešenje na koje se dugo čekalo. Većina živi u gradskim sredinama, ponekad i blizu velikih saobraćajnica. Rezultat povećanja broja saobraćajnica u gradovima je bolja povezanost i skraćeno vreme provedeno u putu. Međutim, neželjena posledica je pojačana buka u naseljima. Građani koji žive blizu prometnih ulica do sada su samo mogli da se žale na buku. Primenom integrisanih rešenja, multidimenzionalna kamera može istovremeno prikupljati informacije o vizuelnom identititetu vozila i upotrebe sirene u naseljenom području.
Kamera s integrisanim sonarom može detektovati i locirati sirenu u automobilu i istovremeno generisati snimak i fotografije vozila i događaja. Sav prikupljen materijal se može koristiti kao dokaz i proslediti nadležnim organima. Nadležni organi bi dalje trebalo da preduzmu sve potrebne mere kako bi se sprečilo zvučno zagađenje naseljenih područja.
Multispektralne slike
Multispektralni pristup omogućava kamerama da detektuju i spektar svetlosti koji je ljudskom oku nevidljiv. Primera radi, termalne kamere registruju infracrvenu svetlost i na taj način mogu da detektuju porast ili pad temperature određenog objekta s velike udaljenosti. Zadaci koje na sebe preuzima termalna kamera u sferi tehničke zaštite su sve brojniji, a ne možemo zanemariti značajnu ulogu u detekciji povišene telesne temperature kao jednog od važnih simptoma zaraze virusom.
Kamere koje imaju mogućnost generisanja multispektralne slike, svoju primenu pronalaze u brojnim oblastima poslovanja, te nude opciju blagovremene detekcije potencijalne opasnosti i izbegavanja neželjenih posledica ogromnih razmera. Nepoželjni električni luk je jedan od prvih indikatora dotrajalih električnih mreža. Električni luk je zapravo električni proboj gasa, nastao usled električne provodljivosti gasa ili vazduha, koji normalnim uslovima imaju ulogu izolatora. Prilikom stvaranja električnog luka, emituje se ultraljubičasto (UV) svetlo, koje je golom oku nevidljivo. Kamera koja može da detektuje emisiju UV zračenja, može i da registruje električni luk u nastanku i da na taj način spreči nepoželjni razvoj situacije. Sasvim je jasno zašto je primena modernih integrisanih rešenja tehničke zaštite prioritet u elektroindustriji.
Alarmni sistemi i integrisani detektori
U polju tehničke zaštite, multidimenzionalnost se ne zahteva samo od sistema video nadzora. Pred alarmnim sistemima je takođe važan zadatak. Osobina koja se najviše ceni kod modernih sistema tehničke zaštite je mogućnost integracije – integracija s drugim sistemima i integracija novih uređaja.
Savremeni bežični alarmni sistemi uglavnom integrišu više različitih detektora, te na taj način omogućavaju blagovremenu detekciju potencijalnih opasnosti: požar, poplava, emisija otrovnih gasova… Integracija alarmnih i sistema video nadzora pruža superiornu zaštitu vašeg doma ili poslovnog prostora, uz smanjenje troškova. Zahvaljujući integraciji, alarmni sistem može da prikupi širok dijapazon multidimenzionalnih informacija, što automatski znači da uočava “prve simptome” opasnosti bez obzira na to koje čulo pogađaju.
I tu nije kraj – sisteme tehničke zaštite čeka dalji napredak. Eksperti procenjuju da u skorijoj budućnosti možemo očekivati i integraciju video nadzora s detektorima dima, temperature, vlažnosti i pritiska. Jednostavno – deluje da svoja očekivanja u pogledu napretka sigurnosnih sistema ne smemo da ograničavamo.