Odlučili ste da zaštitite svoj dom ili poslovni prostor sigurnosnim sistemom? Mudra odluka. Svesni ste da je izbor kvalitetne opreme presudan, međutim pažnju morate posvetiti i pravilnoj ugradnji, kao i adekvatnom pozicioniranju. Uređaj koji nije pravilno instaliran, može dovesti do problema u radu kompletnog sistema, kao i do kvarova. Uređaj koji nije adekvatno pozicioniran, neće moći optimalno da obavlja svoj zadatak. Posledica može biti česta pojava lažnih alarma ili neaktiviranje sistema u slučaju stvarne opasnosti. Opisali smo scenarije koje nikako ne želimo da doživimo u realnosti. Želimo pouzdan sistem tehničke zaštite, na koji možemo računati.
Već je bilo reči o “tihom ubici” i posledicama koje povećana emisija ugljen-monoksida može doneti (trovanje, gušenje ili čak smrt). Govorili smo i o važnosti pravilne instalacije sigurnosnih sistema i mogućim posledicama nepravilne ugradnje (greške u radu sistema, kvarovi). Osvrnuli smo se i na vrste opasnih gasova i značaj pravovremene detekcije. Logičan je sled i pravi trenutak da se pozabavimo sledećom bitnom temom – pravilno pozicioniranje detektora.
Kada govorimo o otrovnim gasovima, većina prvo pomisli na ugljen-monoksid. Ugljen-monoksid je gas bez boje, mirisa i ukusa, pa ga je gotovo nemoguće registrovati sopstvenim čulima. Tu nam u pomoć priskaču sofisticirani detektori, koji reaguju na povećanu emisiju gasa u zatvorenom prostoru. Osim otrovnih, u opasne gasove ubrajamo i eksplozivne gasove – koji u odgovarajućim uslovima mogu izazvati eksploziju ili požar. Dakle, blagovremena detekcija opasnih gasova mora biti prioritet u prevenciji opasnosti i nesrećnih slučajeva. Kvalitetna oprema, stručna instalacija i optimalno pozicioniranje detektora – tri su ključna koraka tehničke zaštite objekta.
Idealno pozicioniranje detektora opasnih gasova
Pozicioniranje detektora u određenoj meri mora biti personalizovano – zavisi od rasporeda prostorija i spratnosti objekta. Međutim, određene smernice se mogu uopšteno primeniti.
Budući da je CO (ugljen-monoksid) lakši od vazduha, detektore bi trebalo pozicionirati na visinu od cca 1.5 m. Vodite računa da detektore ne postavite ni previše visoko. Detektori ugrađeni na plafon neće optimalno obavljati svoj zadatak. Ako štićeni objekat ima više spratova, detektore bi trebalo instalirati na svakom spratu.
Ako detektore ugrađujete u svoj dom, vodite računa da jedan uređaj instalirate ispred spavaće sobe. Na taj način možete biti sigurni da ćete čuti upozoravajuću sirenu, čak i ako se sistem aktivira tokom noći, dok ste u dubokom snu. Ukoliko se vašim domom slobodno kreću kućni ljubimci, obratite pažnju da detektori budu postavljeni tako da ih ljubimac ne može dohvatiti. Pas ili mačka u igri mogu oštetiti senzor, a vi nećete biti ni svesni potencijalnog kvara. Detektor obavezno instalirajte i u garažu, posebno ako je ulazom povezana sa stambenim prostorom. Vozila koja imaju ugrađen motor s unutrašnjim sagorevanjem emituju CO. Gas se veoma brzo širi pa će časkom iz garaže dospeti u vaš dom.
Stručni savet je da uvek pažljivo pročitate uputstvo za upotrebu i da se uvek opredelite za stručnu instalaciju komponenti, posebno ako su besplatna ugradnja i puštanje sistema u rad uključeni u ponudu. Uvidom u uputstvo, lako ćete rešiti sve svoje nedoumice i dobiti odgovore na bitna pitanja. Primera radi, podešavanje jačine zvuka sirene je važna stavka. Važno je da zvuk upozorenja bude jasan i glasan. Uputstvo će vam pomoći da izvršite potrebna podešavanja. Ako imate dodatna pitanja, predlažemo da kontaktirate kompaniju koja je izvršila instalaciju (još jedna prednost stručne ugradnje). Redovni remont se podrazumeva, a usluga monitoring centra se uvek preporučuje. Na taj način dobijate dodatnu zaštitu 24/7, a sve vreme vam je na raspolaganju i stručni tim.
Lokacije koje bi trebalo izbegavati prilikom instalacije detektora
Kao što postoje idealne lokacije za pozicioniranje detektora opasnih gasova – postoje i one koje bi trebalo izbegavati. Kako biste sistemu omogućili nesmetan rad i izbegli čestu pojavu lažnih alarma, savet je da se pridržavate određenih smernica.
Detektori ne bi smeli biti izloženi direktnoj sunčevoj svetlosti. Visoke temperature mogu aktivirati detektore, čak i kada stvarna opasnost ne postoji. Trebalo bi izbegavati i blizinu peći i drugih uređaja koji mogu ispuštati veću količinu CO. Emisija gasa blizu peći će uvek biti veća nego u ostatku objekta. Pozicioniranjem detektora na ove lokacije povećavamo rizik od pojave lažnih alarma.
S druge strane, ako detektore pozicioniramo blizu ventilatora, klima uređaja ili prozora – rizikujemo da sistem blagovremeno ne prepozna povećanu emisiju otrovnog gasa. Strujanje vazduha će u određenoj meri razblažiti koncentraciju opasnih gasova, pa očitavanja neće biti tačna.
Prostorije u kojima je visoka vlažnost vazduha česta pojava, takođe nisu idealne lokacije za instalaciju detektora. Vlažan vazduh je gušći i onemogućava preciznu detekciju gasova. Jake hemikalije mogu dovesti do aktiviranja alarma. Dakle, kupatilo nije pogodna prostorija za instalaciju detektora.
Stručnjaci savetuju proveru ispravnosti svih detektora barem jednom mesečno, redovno čišćenje detektora i redovnu zamenu baterija. Ako instalaciju sistema prepustite stručnjacima, možete biti sigurni da će ceo proces – od kreiranja idejnog rešenja, preko projektovanja, do ugradnje i puštanja u rad – proći bez problema.