Godina na izmaku retko kome je donela pregršt lepih uspomena. Čak su i radosni događaji ostali u senci pandemije koja ne gubi na snazi. Zdravstvena kriza koja trenutno pogađa ceo svet, uticala je i na sve naše planove, uključujući tu i praznična putovanja i organizovane dočeke. Mnogi će reći da se više raduju konačnom završetku tekuće, nego dolasku naredne godine. Bilo kako bilo, ove godine ćemo se potruditi da prazničnu atmosferu doživimo u onoj meri u kojoj je to trenutno moguće, te da najbližima darujemo svu svoju ljubav i pažnju.
Cele godine smo se uglavnom fokusirali na opstanak u vanrednom stanju i prilagođavanje promenjenim okolnostima. Međutim, bez obzira na razmere krize koja trenutno preti, sigurnost svog doma nikada ne smemo stavljati u drugi plan. Smrtonosni virus svima nam je trenutno neprijatelj broj jedan. Ipak, moramo biti svesni da prisustvo virusa automatski ne isključuje sve druge opasnosti koje i dalje vrebaju. Kao svih godina do sada i onih koje nam tek predstoje, i ove godine bi posebnu pažnju trebalo posvetiti zaštiti doma tokom praznika.
- Prevencija provala
Kriminalci su najaktivniji u periodu kada smo mi najopušteniji. To bi značilo da su posebno posvećeni svom “zanatu” tokom letnjih meseci i oko novogodišnjih praznika.
Postoji više načina da sebe, svoju porodicu, posed i imovinu zaštitite od uljeza. Ugradnja alarmnih i sistema video nadzora svakako je veoma efikasno i pri tome pristupačno rešenje. Kombinovanje alarmnog sistema i video nadzora omogućava ultimativnu zaštitu svakog prostora, posebno ako se u celu priču uključi i usluga monitoringa.
U periodu pojačanih provala, sve se više ističu prednosti ugradnje senzora pokreta. Senzori pokreta detektuju i reaguju na svako sumnjivo kretanje u štićenom području. Rezultat detekcije je uključivanje svetla ili pokretanje alarma. Provalnici uglavnom vole da rade u tišini i mraku, jer tako smanjuju rizik da budu uhvaćeni na delu. Iznenadno osvetljenje ili glasno zvučno upozorenje, većinu kriminalaca će odvratiti od daljih pokušaja provale ili otuđenja imovine.
Čak i ako trenutno niste kod kuće, aktiviran alarm će sigurno privući pažnju celog komšiluka, što provalniku nikako ne ide na ruku. Sem toga, informaciju da je došlo do pokušaja neovlaštenog pristupa, dobija i vlasnik objekta putem notifikacije, kao i monitoring služba (ako je sigurnosni sistem povezan s monitoring centrom). O nastaloj situaciji uskoro će biti informisani i nadležni organi. Svaki iskusan provalnik je svestan da oglašavanje alarma označava kraj kriminalnih aktivnosti.
Mada nije komponenta sigurnosnog sistema, istraživanja pokazuju da spoljašnja ukrasna rasveta postavljena na kući i u dvorištu, može odvratiti provalnike od napada. Osvetljenje koje dolazi od ukrasne rasvete može da bude dovoljno jako da osujeti sve kriminalne planove, pa će meta pre postati neukrašena kuća. Ipak, eksperti upozoravaju da ukrasnu rasvetu nikako ne smete posmatrati kao pouzdanu zaštitu od provala. Ugradnja sigurnosnog sistema prema vašim željama, potrebama i mogućnostima, uvek je optimalno rešenje.
- Postavljanje ukrasne rasvete
Kad već spominjemo ukrasnu rasvetu, moramo istaći važnost pravilne postavke svih ukrasnih elemenata. Naime, nepravilno postavljena rasveta može biti izvor opasnosti, te krajnji rezultat nemara ili neupućenosti može biti i smrtni ishod. Da bismo svoj dom okitili baš onako kako želimo, spremni smo da (samo za vreme praznika) estetiku stavimo ispred bezbednosti. Dovijamo se kako znamo i umemo – koristimo višestruke produžne kablove, neispravne utičnice (uvek pod izgovorom samo još ovaj put), zatvaramo oči pred ogolelim žicama koje su izložene raznim padavinama, ali i našim golim rukama. Često se, nažalost, tek nakon tragedije prisetimo da samo jedna jedina varnica može izazvati požar ogromnih razmera. Da bi se takav scenario izbegao, uvek vodite računa da je rasveta pravilno postavljena i to prema priloženim uputstvima.
Sledeća loša navika kojoj se vraćamo svake praznične sezone, jeste da produžne kablove koje koristimo za napajanje rasvete, provlačimo kroz poluotvorene prozore. Poluotvoren prozor je gotovo poziv provalniku da napadne. Savetujemo da prilikom dekorisanja eksterijera koristite rasvetu na solarne baterije, ili da za potrebe ukrašavanja instalirate nekoiko spoljašnjih utičnica. Koliko god želeli da baš vaš dom deluje očaravajuće tokom praznika, bezbednost uvek mora biti prioritet!
- Zatvoreni prozori i navučene zavese
Sledeća stavka nadovezuje se na prethodnu – problemi s prozorima. Visok procenat provala započinje upravo pristupom kroz nezaštićene prozore. Baš iz tog razloga se sve više ljudi (pored instalacije senzora pokreta), opredeljuje za instalaciju senzora loma stakla.
Kao što samo ime kaže, u pitanju su senzori koji su posebno osetljivi na zvuk loma stakla (savremeni modeli čak umeju da razlikuju zvuk razbijanja čaše od zvuka razbijanja prozorskog stakla). Senzori pokreta će reagovati na svaki pokušaj neovlaštenog otvaranja prozora, ali će senzori loma stakla odreagovati čak i ako provalnik pokuša da se ušunja u objekat tako što će prozor razbiti, umesto da gubi vreme na pažljivo otvaranje.
Stručnjaci savetuju da pre napuštanja doma, sve prozore zatvorite i navučete zavese. Ideja je da na ovaj način onemogućavate provalniku da zaviri u vaš dom i tako otkrije dragocenosti koje mogu postati potencijalni plen. S druge strane, zatvoreni i zamračeni prozori postaju siguran znak da trenutno niste kod kuće, što će kriminalci svakako iskoristiti.
Da ne biste svaki put razmišljali da li ste ili niste zatvorili sve prozore, naš predlog je da uložite u kvalitetan sigurnosni sistem, koji će sabotirati sve kriminalne aktivnosti u i oko vašeg doma.
- Obezbeđivanje pomoćnih objekata
Ne zaboravite na šupe, garaže i slične pomoćne objekte. U ovim prostorijama su najčešće smešteni alati i mašine – imovina koja lopovu postaje lak plen! Sem toga, provalnik je uvek u potrazi za najlakšom rutom do unutrašnjosti vašeg doma. Ukoliko je garaža povezana sa kućom, sa zadovoljstvom će iskoristii pruženu priliku. Zbog toga je veoma važno da i pomoćni objekti budu pokriveni sigurnosnim sistemom.
- Planirajte unapred, pazite gde ostavljate ključ i aktivirajte sigurnosne sisteme
Ako ipak planirate da odsustvujete nekoliko dana za vreme praznika, postarajte se da sve isplanirate i organizujete unapred.
Prvi savet je da minimum dve nedelje pre putovanja proverite da li je vaš sigurnosni sistem ispravan. Ako primetite bilo kakve nepravilnosti (česti lažni alarmi, propust detekcije opasnosti, repetitivno zvučno oglašavanje), što pre potražite stručnu pomoć. Naime, ako sistem proveravate u poslednjem trenutku (ili to uopšte ne činite), može se desiti da kvar otkrijete prekasno, što znači da ekipa ne stiže da problem blagovremeno sanira. Imajte na umu da većina kompanija ne radi ili radi skraćeno tokom praznika, pa je mudro remont zakazati na vreme.
Potrudite se da ne bude očigledno da je vaš dom prazan. To ćete postići jednostavnim dogovorom sa komšijama da povremeno obiđu kuću, pokupe poštu ili upale svetlo u prostorijama. Dalje, savet je da ne širite informacije o tome kada i koliko ćete biti odsutni, jer vest putuje ogromnom brzinom i može stići do pogrešne osobe. Kriminalci su spremni čak i da istraže socijalne mreže da bi prikupili vredne podatke, pa vodite računa šta ćete podeliti na profilima, a fotografije sa putovanja postavite tek po povratku.
Rezervni ključ će se često naći ispod otirača ili saksije. To su ujedno i prva mesta na kojima će ih kriminalci potražiti. Savetujemo da rezervni ključ ostavite kod prijatelja ili komšije, koji će i obilaziti kuću tokom vašeg odsustva.
Bez obzira da li planirate kratko putovanje tokom praznika ili nećete napuštati toplinu svoga doma, investicija u kvalitetan sigurnosni sistem je uvek odlična odluka. Za sva dodatna pitanja ili nedoumice, obratite se našem timu.