Karakteristike instaliranog sigurnosnog sistema moraju savršeno odgovarati potrebama korisnika. Primenom individualističkog pristupa, proces osmišljavanja rešenja i ugradnje sistema postaje gotovo unikatan projekat, dizajniran prema individualnim potrebama klijenta. Holistički pristup podrazumeva analizu svih faktora koji mogu uticati na funkcionisanje komponenti sistema i sistema kao celine. Idealno rešenje zbog toga nikada nije unifromno – sistem koji savršeno odgovara jednom korisniku, neće odgovarati potrebama drugog. Ukoliko ipak želimo da na najjednostavniji način definišemo univerzalno optimalan sigurnosni sistem, reći ćemo da je to sistem koji garantuje maksimalnu sigurnost uz minimalne troškove. Ostaje samo pitanje kako da takav scenario i ostvarimo prilikom zaštite svog doma ili poslovnog prostora. Ovde upravo video verifikacija može pomoći.
Poslednjih godina smo svedoci munjevitog razvoja tehnike i tehnologije. Najsavremenija rešenja primenjuju se i u dizajniranju sigurnosnih sistema, što znači da se danas u ponudi zaista može naći za svakoga po nešto. Međutim, bogat asortiman i široka ponuda ponekad donose više pitanja nego odgovora: kako pronaći idealno rešenje? Većina najpre važe između dve opcije: alarmni sistemi ili sistemi video nadzora. Kada su u pitanju poslovni objekti, ulaganje u kvalitetan alarmni sistem deluje kao odličan izbor. Ugradnjom detektora na unapred utvrđenim parametrima, zaista se može postići visok stepen bezbednosti. Kvalitetan alarmni sistem može reagovati na svaki pokušaj neovlaštenog pristupa, na prve znakove požara ili poplave, na pojačanu emisiju otrovnih gasova… Alarmni sistem se najčešće ugrađuje kako bi se sprečili pokušaji krađe ili vandalizma. Međutim, ostaje dilema da li je ugradnja isključivo alarmnog sistema optimalno rešenje za postizanje ovog cilja.
Situaciju je možda najlakše objasniti kroz primer:
Petak je i kraj radnog vremena. Zaposleni napuštaju poslovni objekat. Napuštajući prostorije, radnici aktiviraju alarmni sistem, te nadgledanje objekta prepuštaju firmi koja je zadužena za alarm monitoring. Oko 3 ujutru narednog dana, kontrolna soba prima notifikaciju od alarmnog sistema sa štićene lokacije. Operater dalje postupa prema unapred dogovorenom protokolu, te prati instrukcije koje su izlistane na ekranu. Među instrukcijama su i kontakt informacije, odnosno brojevi telefona koji se pozivaju u slučaju alarmantne situacije. Budući da se radi o ranim jutarnjim časovima tokom vikenda, velika je verovatnoća da kontakt osoba neće odgovoriti na poziv. U tom slučaju, sledeći korak je slanje patrole na lice mesta, kako bi izvidila situaciju. Statistika kaže da se čak u 95% slučajeva radi o lažnoj uzbuni, međutim dok god ne postoje dokazi da je uzbuna lažna, situacija se tretira kao alarmantna. Nikada previše opreza, ali moramo napomenuti da svaki izlazak patrole na teren predstavlja dodatni trošak za korisnika, bez obzira da li se radi o lažnoj uzbuni. Kako bi se ove lažne uzbune svele na minimum, video verifikacija pruža dodatni uvid u nastalu situaciju i otklanja eventualne previde.
Dakle, postaje nam jasno: zaštita prostora isključivo pomoću alarmnih sistema nije najefikasniji vid zaštite. Česta početnička greška je posmatranje alarmnih sistema i video nadzora kao sigurnosnih sistema koji imaju isti zadatak i istu funkciju. Alarmni sistem i video nadzor su vrsni timski igrači, a ne suparnici između kojih moramo da biramo. Alarmni sistem poziva na blagovremenu reakciju, ali video nadzor omogućava vizuelni pregled situacije. Simbioza dva sistema posebno dolazi do izražaja prilikom aktivacije požarnih detektora ili detektora poplave. U takvim situacijama, blagovremena reakcija operatera je ključna, kako bi se na vreme kontaktirale nadležne službe, a u cilju sprečavanja nastanka dalje štete na objektu. Proces utvrđivanja verodostojnosti prijavljene uzbune u ovom slučaju oduzima krucijalne minute.
Zaštita objekta kombinacijom alarmnog sistema i video verifikacije je superioran vid zaštite. Ako operater iz štićenog objekta primi samo alarmnu dojavu, on ne može da vidi šta se zaista dešava na lokaciji, što prolongira ukupno vreme reakcije. Vreme reakcije je najbitniji faktor kada govorimo o uspešnom sprečavanju krađe ili oštećenja objekta. Ne sme se zanemariti ni drugi veoma važan faktor – smanjenje troškova. Angažovanje interventnih timova predstavlja trošak za korisnika, čak i kada sigurnosni sistem reaguje na lažne aktivacije ili grešku korisnika pri rukovanju.
Ukoliko ste već instalirali alarmni sistem u objekat, i dalje imate mogućnost da zaštitu podignete na još viši nivo. Kako bi video verifikacija bila moguća, neophodna je instalacija sistema za video nadzor. Usluga video verifikacije ne zahteva ulaganje u specifičnu opremu, niti ispunjavanje posebnih uslova na štićenoj lokaciji. Stabilna internet konekcija je jedini preduslov koji mora biti ispunjen kako biste ostvarili optimalne rezultate.
Ako je zaštita privatnosti jedan od vaših prioriteta, značiće vam informacija da operateri, u dogovoru s klijentom, dobijaju ograničena prava pristupa predmetnom sistemu video nadzora. Prava se najčešće tiču isključivo “prikaza uživo” i to samo za unapred definisane kamere. Vaša privatnost je zaštićena i zagarantovana.
Optimalni sigurnosni sistem nudi superiornu zaštitu uz smanjenje troškova. Ovakve rezultate možete postići kombinacijom alarmnog sistema i usluge video verifikacije. Nema potrebe da razdvajamo duo koji najbolje funkcioniše u paru. Ukoliko imate dodatna pitanja u vezi sigurnosnog sistema koji će savršeno odgovarati baš vašim potrebama, svakako se obratite našem stručnom timu, pa ćemo zajedno pronaći idealno rešenje.