U poslovnom svetu je informacija najdragocenije blago. Prava informacija upotrebljena na pravi način, može čak postati razlika između poslovnog uspeha i neuspeha. Danas, kada je protok informacija vrlo brz, više nije dovoljno samo pribaviti važnu informaciju, nego je važno do informacije stići prvi. Zbog toga je besprekorna poslovna komunikacija, bilo da je reč o komunikaciji između članova kolektiva ili komunikaciji s klijentima, presudan faktor za uspešno poslovanje.
Telekomunikacije se odnose na razmenu informacija na daljinu, putem elektronskih uređaja. Dinamično poslovno okruženje zahteva fleksibilnu upotrebu uređaja i 24-časovnu povezanost (rad na terenu, rad od kuće, između sastanaka ili dok smo u pokretu). Period karantina, kada smo sve poslovne obaveze obavljali od kuće, može dati jasnu sliku o razvijenosti telekomunikacionih kanala u kompaniji.
Pošto je reč o toliko važnoj stavci, tehnologija koja omogućava brzu i efikasnu poslovnu komunikaciju je poslednjih godina munjevito napredovala. Zapravo, već devedesetih godina prošlog veka fokus je stavljen na što bolju kompresiju glasovne poruke. Razvoj interneta u velikoj meri utiče na način na koji se vrši razmena informacija i na izbor kanala telekomunikacije. Rezultat zalaganja proizvođača elektronskih komponenti jesu VoIP sistemi, koji omogućavaju stvaranje pouzdanih, bezbednih, brzih i fleksibilnih kanala komunikacije.
Internet telefonija ili VoIP (Voice over Internet Protocol), odnosno prenos glasa internetom, predstavlja komunikacionu tehnologiju koja omogućava prenos govorne ili vizuelne komunikacije preko računarske mreže ili interneta. Princip rada tehnologije zasnovan je na transformaciji i kompresiji audio informacija u IP pakete, putem DSP procesora. Transformisana informacija se prenosi preko interneta ili privatne mreže, a na kraju se ponovo dekodira u audio signal. Važno je napomenuti da VoIP koristi posebne protokole za kontrolu sesije i uspostavljanje i prekid poziva, a tipičan primer takvog protokola je SIP (Session Initiation Protocol). Reč je o signalnom protokolu koji radi na nivou aplikacije i koristi se za kreiranje, modifikovanje i prekidanje multimedijalne sesije, sa jednim ili više sagovornika. Matrix COMSEC, čiji je Videomont ponosni zastupnik, je vodeći proizvođač na tržištu telekomunikacija, i duži niz godina nudi sveobuhvatna rešenja zasnovana na VoIP i SIP tehnologiji.
Uspešne svetske kompanije, u potrazi za pouzdanim i bezbednim telekomunikacionim sistemom, rešenje pronalaze u primeni internet telefonije, odnosno koriste VoIP kao osnovni komunikacioni kanal. Jeftiniji troškovi održavanja, jednostavnost upotrebe i multifunkcionalnost, samo su neke od prednosti ovog vida komunikacije. VoIP sistemi omogućavaju lakšu komunikaciju, kao i mogućnost povezivanja u jedinstvenu kompanijsku mrežu. Dakle, analogne telefonske mreže ostavljamo u prošlosti, a prenos poruke se danas sve više vrši preko interneta.
Mudro upravljanje resursima je, pored besprekorne telekomunikacije, još jedan od ciljeva svake kompanije. Prilikom upotrebe VoIP sistema, komunikaciju obavljamo putem internet konekcije ili privatne mreže, što automatski znači da su srezani svi troškovi međunarodnih i međugradskih poziva. Ukoliko se poslovnice jedne kompanije nalaze na različitim lokacijama ili čak u različitim zemljama, ili ukoliko poslovanje podrazumeva čestu komunikaciju sa radnicima na terenu – smanjenje troškova komunikacije mora postati prioritet. Multi-lokacijsko rešenje za moderne kompanije, nudi mogućnost povezivanja svih ogranaka organizacije u jednu mrežu. Matrix nudi rešenje za povezivanje kancelarija na više lokacija i besprekornu komunikaciju putem peer-to-peer povezivanja.
VoIP sistem je izrazito fleksibilan, što znači da će se prilagoditi potrebama i uslovima kompanije. Ako se u okviru kompanije kreira kompletan multimedijalni komunikacioni centar, zaposleni raspolažu brojnim opcijama: korišćenje baze podataka za pozive, identifikacija poziva, integracija kalendara, konferencijski pozivi, contact screen pop up, prosleđivanje govornih poruka… Sistem raste i menja se zajedno s kompanijom – postoji mogućnost nadogradne i proširenja, što nije slučaj sa analognom telefonijom.
Kao dodatna prednost VoIP tehnologije, ističe se i unapređen korisnički servis. Naime, sve beleške i informacije koje su razmenjene tokom sesije, dostupne su i po završetku komunikacije. Na taj način ostavljamo sebi prostora da se podsetimo ili da ponovo prođemo kroz određene segmente sesije.
Matrix nudi sveobuhvatno mobilno rešenje za sve zaposlene, partnere i klijente, bez obzira gde se oni nalaze. Sve opcije centralnog komunikacionog sistema dostupne su preko pametnih telefona, tableta, laptopa, WiFi telefona i drugih IP baziranih telefona, koji omogućavaju stalnu povezanost. Matrix univerzalni komunikacioni sistemi, u zavisnosti od softverske licence, mogu da rade kao VoIP telefonske centrale ili kao gateway serveri. Modularan dizajn omogućava priključivanje različitih SIP trunk-ova, a postoji i izbor odgovarajuće vrste lokala: IP, analognih (FXS), digitalnih (DKP), mobilnih ili računarskih aplikacija.
Ukoliko komunikacija između članova tima ili komunikacija sa klijentom nije na nivou, to će se pre ili kasnije odraziti na uspešnost poslovanja. Ići u korak s konkurencijom znači ispratiti i sve tehnološke pomake, a posebno one koji se tiču kvaliteta i efikasnosti komunikacije. Internet telefonija se u svetu uveliko koristi, a iz dana u dan postaje sve sofisticiranija. Tehnologiju VoIP sistema već godinama koriste popularne platforme kao što su Skype, WhatsApp i Viber – kojima je efikasna komunikacija osnovni prioritet.
Ako ste spremni za svoju kompaniju uvedete u budućnost telekomunikacije, slobodno nam se obratite, pa ćemo zajedno pronaći adekvatna VoIP rešenja.