Alarmni sistemi

Protivprovalni sistemi
uspravni baner alarmni sistemi

Alarmni sistemi i njihova namena

Alarmni sistemi, ili protivprovalna zaštita, predstavljaju vid tehničkog obezbeđenja objekta (za kuću, stan, poslovni prostor) i služe da odvrate i odbiju potencijalnu provalu u štićeni objekat. Pored toga, njihova glavna funkcija jeste dojava alarmne situacije korisniku (provala, poplava, požar, velika emisija CO2…) na mobilni uređaj i zaštita imovine.

Komponente alarmnog sistema uključuju centralu, koja funkcioniše kao “mozak” sistema, kroz koju se primaju informacije dobijene od senzora (detektora). Senzori dolaze sa različitim funkcijama. Na primer, postoje senzori za pokret (PIR senzori), senzori loma stakla (Glass Break), senzori za poplavu, dim, vatru i CO2. Takođe, u ponudi su magnetni kontakti za vrata i prozore koji detektuju svaku promenu (otvaranje vrata, na primer).

Alarmni sistemi ili video nadzor?

Što se tiče izbora između alarmnih sistema i video nadzora, ovo pitanje često postavljamo kupcima jer većina potražuje sisteme video nadzora za zaštitu objekta. Međutim, stručnjaci se slažu da je alarmni sistem bolji u sprečavanju provale od kamera za video nadzor.

Razlog za to je lako razumeti: dok alarmni sistemi reaguju na provalnu situaciju zvučnom signalizacijom (vrlo često i jako strob svetlo), oni istovremeno aktivno odbijaju provalnike. Nasuprot tome, kamere za video nadzor mogu samo registrovati provalnika i zabeležiti snimak provale ili krađe, bez mogućnosti odbijanja provalnika. U većini situacija, provalnici su svesni prisustva sistema video nadzora i često sa sobom nose snimače na kojima se nalaze video zapisi provale ili krađe. Pored toga, iskusni provalnici koriste maske koje gotovo potpuno pokrivaju lice, što otežava identifikaciju.

Mi uvek savetujemo, baš kao i svi profesionalci, da je za najkvalitetniju zaštitu objekta najbolje imati dva ili više sistema tehničke zaštite (alarmni sistem i video nadzor). Međutim, ukoliko niste u mogućnosti da priuštite oba sistema, uvek je bolje postaviti alarmni sistem, jer on efikasnije štiti Vašu imovinu.

Tipovi protivprovalnih sistema

Što se tiče tipova protivprovalnih sistema, možemo ih podeliti na dve grupe: žične i bežične. Više o ovoj temi možete pročitati na našoj blog strani klikom na link.

Protivprovalni sistemi – paketi

Kada su u pitanju protivprovalni sistemi, osim pojedinačnih proizvoda, u našoj ponudi možete pronaći usluge alarm monitoringa, kao i pakete alarmnih sistema za 1 RSD.

Moderni alarmi šalju notifikaciju vlasniku na mobilni telefon o stanju sistema i situacionim izveštajima u trenutku dešavanja. Tako, nakon aktiviranja alarma, korisniku se šalje automatska poruka sa izveštajem o lokaciji (dnevni boravak, spavaća soba) i tipu alarma (provala, požar).

Protivprovalna zaštita – kompleti

Osim toga, protivprovalna zaštita uključuje i gotove komplekte, koji su sastavljeni od osnovnih komponenti i dodatnih senzora (detektora) kako bi svakome omogućili dodatnu zaštitu. Ovi kompleti su najoptimalniji po pitanju opreme, cene i kvaliteta. Ukratko, kompleti funkcionišu po sistemu “ključ u ruke” – oprema, ugradnja i obuka korisnika.

Sertifikati i šta oni znače?

Na kraju, važno je napomenuti da svaki alarmni sistem mora posedovati sertifikat. Ove sertifikate izdaju licencirane kompanije koje testiraju alarmne uređaje i, na osnovu određenih parametara, ocenjuju kvalitet i stepen zaštite svake komponente. Dakle, po pravilu, Vaš alarm je jak onoliko koliko je jaka njegova najslabija karika – element u sistemu (detektor, sirena, šifrator). Na primer, ako centrala i šifrator imaju GRADE II sertifikat, a PIR senzori GRADE I, ceo alarm će biti ocenjen sa GRADE I.

Kvalitetniji alarmi imaju manje lažnih dojava, koje su česta pojava. Na primer, lažne dojave (notifikacije) se mogu aktivirati zbog životinja (kod senzora bez PET immunity oznake), niskog ili visokog rastinja pod uticajem vetra, ili čak zbog čestih promena svetlosti. Više o ovoj temi možete pročitati ovde.