5 sigurnosnih pitanja koja ste oduvek želeli da postavite

Da biste doneli važnu odluku, važno je da raspolažete tačnim i blagovremenim informacijama. Informisanost o određenoj temi će vam uveliko pomoći da donesete odluku zasnovanu na činjenicama, a ne na nagađanjima ili pretpostavkama. Pre nego što instalirate sigurnosni sistem u svoj dom ili poslovni prostor, važno je da dobijete odgovore na sva bitna pitanja.

Višegodišnja saradnja s klijentima omogućila nam je da prepoznamo pitanja koja se uporno ponavljaju i koja su glavna “boljka” budućih korisnika. Naša zamisao je da odgovorimo na najčešće postavljena pitanja pismenim putem, kako biste sve što vas zanima pronašli na jednom mestu i mogli da se podsetite kad god vam je potrebno.

1.Koja je razlika između sigurnosnog sistema sa i bez monitoring usluge?

    Usluge alarm monitoringa, video monitoringa i video verifikacije postale su praksa u svetu, a mi ih posebno izdvajamo iz svoje ponude. 

    Monitoring centar je služba koja daljinski nadzire štićene objekte 24 časa dnevno. Zapravo dobijate uslugu stručnog obezbeđenja, koje bez prestanka brine o bezbednosti Vašeg doma ili poslovnog prostora. Stanje u i oko štićenog prostora prati se iz samog centra i to pomoću sofisticirane opreme. Na taj način se sve bitne informacije procesuiraju blagovremeno, čime se garantuje i blagovremena reakcija na potencijalnu opasnost. Operateri u centru su u stalnom kontaktu s timovima na terenu i koordinišu njihov rad, što znači da se obučeni tim može naći na vašem pragu u rekordnom roku.

    2.Kako monitoring centar funkcioniše?

    Sigurnosni sistem koji nije povezan sa monitoring centrom radi potpuno samostalno, ali se kompletan proces notifikacije o kriznoj situaciji oslanja na mogućnosti sistema. To bi značilo da alarmni sistem pokreće sirenu i/ili osvetljenje na području gde je primećena sumnjiva aktivnost. To je ujedno i upozorenje uljezu, ali i vlasnicima objekta na mogućnost provale, krađe ili vandalizma. Ukoliko su vlasnici trenutno odsutni, dobre komšije mogu odreagovati na aktivaciju sistema i kontaktirati nadležne organe. 

    Povezivanjem alarmnog sistema sa monitoring centrom, zapravo dobijate lične čuvare 24/7. Operateri pažljivo prate rad sistema i na svaku zabeleženu promenu reaguju prema unapred dogovorenoj proceduri. Praćenje rada alarmnog sistema podrazumeva brzu i detaljnu komunikaciju između vašeg sigurnosnog sistema i centralne stanice, odnosno monitoringa. Sigurnosni sistem registruje sumnjivu aktivnost i prilikom unapred predefinisanih slučajeva, šalje signal centralnoj stanici za nadgledanje, gde se informacije dalje obrađuju i donosi odluka o narednim koracima.

    Usluga video monitoringa podrazumeva postojanje službe za praćenje video sadržaja. Profesionalci 24/7 prate sva dešavanja, koristeći napredne alate i sofisticirane softvere. Zahvaljujući napretku tehnologije i razvoju video analitike, operater ne mora fizički konstantno pratiti video strimove. U slučaju da u štićenom prostoru dođe do sumnjivih aktivnosti (prisustvo čoveka ili vozila, ulazak u štićenu zonu, pomeranje predmeta i sl.), operateri će dobiti vizuelno i zvučno upozorenje i delovati prema unapred dogovorenoj proceduri.

    3.Da li 24/7 monitoring znači da operater može stalno da nas posmatra?

    Implementacija savremenih tehničkih rešenja u gotovo sve sfere života donela nam je brojne benefite, ali se sve češće postavlja i ozbiljno pitanje narušavanja i zaštite naše privatnosti. Uslugu monitoringa je lako shvatiti kao verziju “Velikog brata”, u kojoj vas stranci posmatraju 24/7. Međutim, takva pretpostavka je daleko od realnosti. Veliki broj korisnikčkih sigurnosnih sistema je povezan sa monitoring centrom, a operativci reaguju tek kada dobiju notifikaciju od sistema. Monitoring podrazumeva praćenje stanja alrmnog sistema (kod alarm monitoringa) ili nadgledanje prostora (objekta) koji se obezbeđuje (kod video monitoringa).

    U svetu je usluga video monitoringa posebno korisna kada porodica ode na duži put. Iako su hiljadama kilometara udaljeni od svog doma, mogu opušteno uživati u svom putovanju, jer znaju da kompletan stručni tim vodi računa o samom objektu i vrednoj imovini.

    4.Kako nestanak struje utiče na rad sigurnosnog sistema?

    Kako moderni sigurnosni sistemi funkcionišu tokom nestanka struje

    Na prvu loptu deluje da je nestanak struje idealni trenutak za aktiviranje svih provalnika u kraju. Međutim, moderni sigurnosni sistemi ne dozvoljavaju takav scenario. Naime, savremeni sistemi dolaze sa “bekap”, odnosno pomoćnom baterijom, što garantuje neometan rad sigurnosnog sistema čak i kada nestane struje. Ukoliko imate ugrađen pametni bežični sistem, prvi korak bi bio da proverite da li se pomoćna baterija vidi na panelu. Dodatno, postavlja se pitanje koliko baterija može da izdrži i da li će uspeti da napaja sistem dokle god se snabdevanje električnom energijom ponovo ne uspostavi. Koliko će sigurnosni sistem raditi bez strujnog napajanja, zavisi pre svega od kapaciteta baterije i njene starosti, odnosno ispravnosti. U zavisnosti od navedenih varijabli, “bekap” baterija može podržavati sistem od nekoliko sati do nekoliko dana. U jednačinu bi trebalo uključiti i broj ugrađenih senzora i različitih elemenata, jer svaka komponenta sistema zahteva napajanje.

    Održavanje baterija i očuvanje sigurnosti

    Bateriju bi trebalo menjati minimum na svake tri do četiri godine. Ako se prilikom nestanka struje oglasi sirena, to može biti indikator da baterija u centrali nije promenjena na vreme, te da je dotrajala. Prekid napajanja (nema struje, a baterija ne uspeva da podržava sistem) centrala procesuira kao pokušaj onesposobljenja sistema (neko pokušava fizički da onesposobi sistem presecanjem kablova), te će se automatski aktivirati sirena. Od tog trenutka, ostajete potpuno nezaštićeni. Zato je vrlo važno da periodično proveravate stanje baterija, te da ih redovno menjate. Moderni sigurnosni sistemi će vas zvučno opomenuti kada detektuju slabu bateriju. Postoji i opcija kupovine dodatnih pomoćnih baterija, što garantuje da vas nestanak struje nikada neće dočekati nespremne. Zapamtite da je briga o stanju baterije razlika između rada sistema punim kapacitetom i potpune deaktivacije svih funkcija.

    Naime, ukoliko je sistem povezan s monitoring centrom, prekid snabdevanja električnom energijom ne bi trebalo da utiče na komunikaciju između sigurnosnog sistema i monitoring centra (pod uslovom da pomoćna baterija napaja sistem). Problem može nastati ukoliko dođe do prekida telefonskih linija, ali je i ovom problemu moguće doskočiti uspostavljanjem komunikacije preko mobilne mreže. Dokle god postoji napajanje, sistem će slati podatke monitoring centru. Ponekad se komunikacija vrši preko internet konekcije umesto preko telefonske linije. Sistem će u tom slučaju biti osetljiviji na nestanak struje, jer prekid napajanja rutera podrazumeva prekid komunikacije sa monitoring centrom. Ako se komunikacija uspostavlja putem internet konekcije, korisnicima se savetuje da razmisle o investiranju u dodatno napajanje za internet priključak. Napominjemo i da bi akumulatore na alarmnoj centrali i spoljnjoj sireni trebalo menjati na svake tri do četiri godine, u zavisnosti od kvaliteta baterije, ali i učestalosti prekida u napajanju električnom energijom.

    5.Da li je važno da sigurnosni sistem bude profesionalno instaliran?

    Ugradnja idealnog sistema tehničke zaštite neće dati očekivane rezultate, ukoliko, komponente nisu pravilno instalirane i podešene. Nepravilno postavljeni senzori i detektori neće blagovremeno uočiti opasnost, a prekid u komunikaciji između detektora i centrale sistema može vas koštati vaše bezbednosti.

    Savet je da se prilikom kupovine sigurnosnog sistema odmah raspitate i o mogućnostima ugradnje. Naime, Kompanija Videomont, pored montaže video nadzora (od strane licenciranih stručnih lica), nudi i usluge ugradnje alarmnih sistema, kontrole pristupa, evidencije radnog vremena i interfonskih sistema (za kućne i stambene zajednice) i to na teritoriji cele Srbije. 

    Pored instalacije, važno je i redovno održavanje opreme. Na taj način možete biti sigurni da ste u svakom trenutku potpuno zaštićeni. Videomont pruža standardnu uslugu održavanja po pozivu ili mogućnost sklapanja posebnih ugovora o održavanju.

    Ako ipak nismo pokrili pitanje koje vas posebno zanima, slobodno nas kontaktirajte. Naš stručni tim vam je uvek na raspolaganju i spreman je da da odgovor, savet ili sugestiju u najkraćem mogućem roku.